Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

23.05.2006
wtorek

Film „Elephants Dream” w Sieci

23 maja 2006, wtorek,

Zdjęcie z Elephants Dream Od 18 maja można legalnie (na licencji Creative Commons) pobrać z internetu film „Elephants Dream”. To trójwymiarowy film animowany, zrealizowany przy wykorzystaniu oprogramowania animacyjnego Blender. Blender, podobnie jak np. Linux jest oprogramowaniem Open Source, opracowanym przez niezależnych programistów, dostępnym bezpłatnie w internecie.
„Elephants Dream” pokazuje, że „amatorskie”, robione przez entuzjastów oprogramowanie doskonale nadaje się uzyskiwania profesjonalnych efektów. Nad samym filmem pracowało kilku artystów – ochotników bez większego doświadczenia. W tym przypadku również chodziło o eksperyment sprawdzający możliwość realizacji zwłożonego projektu techniczno-artystycznego w konwencji Open Source (czyli tu Open Movie).
Projekt kosztował 120 tys. Euro, a szczegóły opowiada jego szef Ton Roosendaal w wywiadzie dla Wikinews. Więcej o projekcie w Wikipedii.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Film robi wizualnie niesamowite wrażenie. Blender już od jakiegoś czasu nie jest oprogramowaniem amatorskim, co widać doskonale na przykładzie tego projektu, a ci którzy nad filmem pracowali mogą już się nazywać zawodowcami pełną gębą 🙂

  2. Blender nie jest „podobnie jak np. Linux oprogramowaniem opracowanym przez niezależnych programistów” — jeśli już to raczej zupełnie niepodobnie ponieważ powstał jako oprogramowanie komercyjne — to bardzo ciekawa historia — a następnie został uwolniony w wyniku akcji zbierania pieniędzy na wykup praw do niego przez specjalnie powolaną do tego Blender Foundation — i to wcale niebagatelnych pieniędzy bo 100 000 euro. Kwotę tę zebrano w niespełna dwa miesiące. Blender nigdy nie był oprogramowaniem amatorskim.

    Myślę, że dziennikarz tej klasy co Pan, siedzący w temacie nowoczesnych mediów od dłuższego czasu, powinien takie fakty sprawdzić — tym bardziej, że jest to historia powszechnie znana.

  3. Myślę, że chodziło tu raczej o to że teraz jest opracowywany przez niezależnych programistów bo tak jest obecnie i od już paru lat… blender komercyjny nie umywał się możliwościami do tego co mamy teraz… co do amatorskiego się zgodze – to grzech bo blender rządzi – wystarczy obejrzeć galerię 🙂

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php