Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

24.05.2006
środa

Raport Economist Intelligence Unit

24 maja 2006, środa,

The Economist Intelligence Unit ogłosił dziś raport „Technologie informatyczne w domu – jak rządy pomagają budować społeczeństwo informacyjne”. Za tym nudnym tytułem kryje się analiza programów, jakie podejmowały europejskie rządy, by zwiększyć informatyczną świadomomość swoich społeczeństw.
W Szwecji w 1998 r. inicjatorem programu były związki zawodowe w Volvo, które dostrzegły, że między robotnikami a pracownikami umysłowymi rośnie kompetencyjna przepaść, wynikająca z różnych umiejętności w korzystaniu z komputerów i internetu. Rząd pod wpływem związków rozpoczął więc program wspierania zakupów komputerów dla celów prywatnych, w efekcie Szwecja jest dziś nabradziej skomputeryzowanym krajem nie tylko w Europie, a pojęcie cyfrowej przepaści jest tam praktycznie nieznane.
Komentujący wyniki prof. Michał Kleiber (obecnie doradca Lecha Kaczyńskiego, w poprzednim rządzie minister nauki i informatyzacji) wskazał na słabości podobnych programów w Polsce. Największa polega na niezdolności do podejmowania skoordynowanych i złożonych projektów. Trzeba bowiem jednocześnie ułatwiać dostęp do technologii, kreować popyt promując powstawanie intereujących treści i usług oraz edukować potencjalnych odbiorców, by potrafili korzystać z zaawansowanych usług. Tymczasem ciągle nie do końca u nas wiadomo, kto ma się zajmować problematyką społeczeństwa informacyjnego.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Nowa wladza chyba ma jakis uraz do pojecia „spoleczenstwa informacyjnego” bo wraz z podzialem MNiI pierwsza rzecz jaka zrobiono w MSWiA to … zlikwidowano Departament Spoleczenstwa Informacyjnego.

    Mam wiele uwag do dzialania tej komorki ale trzeba przyznac – dzialali. Nie jestem pewien czy dr Bogucki byl najwlasciwszym szefem dla niej ale trzeba przynac byl powazany i w kraju i w Komisji Europejskiej.

    Teraz nie ma nic 🙁

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php