Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

26.05.2006
piątek

Remanent

26 maja 2006, piątek,

„Elephants Dream” – Paweł Kubisz w swym komentarzu słusznie zwraca uwagę, że zmitologizowałem historię Blendera, oprogramowania które umożliwiło powstanie filmu. Po pierwsze, od samego początku adresowane było do profesjonalistów. Po drugie, na początku rozwijane było w konwencji komercyjnej, a dopiero potem zostało uwolnione. Na szczęście, szybkość reagowania w blogosferze umożliwia sprawne korygowanie pomyłek.

Piotr Vagla Waglowski studzi nieco entuzjazm po decyzji Komisji Europejskiej w sprawie patentowania oprogramowania. Ciągle czyha wiele pułapek związanych z innymi kwestiami legalnymi: prawa autorskie, w tym tzw. DRM, czyli techniczne zabezpieczenia mające kontrolować sposób, w jaki użytkownicy korzystają z elektronicznych treści. Jeśli dodać do tego nowelizację unijnej dyrektywy „Telewizja bez granic” oraz krajowy pomysł ustawy o „Dobrych Mediach” to widać, że wolność cyfrowego świata jest poważnie zagrożona.
Dodatkowym problemem w Polsce jest (z chlubnym wyjątkiem kampanii antypatentowej) słaba zdolność mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego w obronie swoich wolności. W sprawie praw autorskich głos zabierają praktycznie tylko korporacje, forsując swoje interesy przyjmowane z większym lub mniejszym zrozumieniem państwowych urzędników. Niezależni twórcy w dużej mierze nie są zainteresowani problemem, lub nie widzą że jakikolwiek problem istnieje.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. „Dodatkowym problemem w Polsce jest (z chlubnym wyjątkiem kampanii antypatentowej) słaba zdolność mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego w obronie swoich wolności.”

    Cóż, nie zmieni się to zapewne teraz, kiedy rządzący postrzegają społeczeństwo obywatelskie w kategoriach zagrożenia, a największa partia opozycji uważa osoby broniące wolności za „lewaków, dla których wszystko jest zideologizowane”. Obawiam się, że to po prostu nie jest czas i miejsce dla wolności — wolność wypowiedzi, czy to w cyfrowym świecie, czy w realnym jest „tematem zastępczym” w obliczu dekomunizacji i lustracji. I tylko przyszłości szkoda.

  2. Moja mobilizacja w sprawie patentów polegała na umieszczeniu na moim blogu linka do strony http://www.ffii.org.pl/

    Skromny gest ale zawsze jakiś.

  3. co do „Elephants Dream” to można zapoznać się z niejako „polską wersją” – czyli z rodzimym wykorzystaniem dość zaawansowanych narzędzi. Oczywiście nie ma porównania w jakości CGI, ale…

    http://video.google.com/videoplay?docid=-3276571240961630007&q=horizon

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php