Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

15.06.2006
czwartek

Dziennikarstwo obywatelskie

15 czerwca 2006, czwartek,

Krzysztof Urbanowicz donosi w swoim blogu, że powstał pierwszy portal oparty na dziennikarstwie obywatelskim, Wiadomości24.pl . To dobrze, że powstał, choć nie jest to pierwszy przykład dziennikarstwa obywatelskiego w Polsce – na moim blogu już od kilku tygodni istnieje link do serwisu ithink, portalu obywatelskiego działającego już od paru miesięcy. Inicjatywa o tyle ciekawa, że niezależna od dużych grup medialnych.

Najciekawszym dotychczas fenomenem dziennikarstwa obywatelskiego jest koreański OhMyNews, powstały w 2002 r. Pod hasłem „każdy obywatel reporterem” podbił świat koreańskich mediów, wyrastając na potężną instytucję. To właśnie OhMyNews przyczynił się w dużej mierze do sukcesu Rewolucji 386 w 2002 r., w wyniku której, w trakcie wyborów prezydenckich,  władzę w kraju przejęli młodzi ludzie organizujący się za pomocą internetu.

O innych przykładach dziennikarstwa obywatelskiego pisze Dan Gilmore w dostępnej online książce „We The Media”. Czy oddolna aktywność dziennikarska wpłynie na sferę publiczną w Polsce?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
  1. przykład koreański jest bardzo budujący – ale czy w polsce mozliwy….watpie sanowni panowie i panie na stolkach latwo nie dadza sie zwolnic….pewnie owi mlodzi ludzie nazwani by byli lze- anty-polakami…przykre to bardzo…

  2. głupio mi wklejać tylko linka, ale napisałem to, co o tym sądzę u siebie: http://netto.blox.pl/2006/06/darujcie-ale-nie-wierze.html . dziennikarstwo: owszem, byłoby fajnie. ale nie od razu zaczyna się od „opiniotwórczego tygodnika”. pisanie o lokalnych wydarzeniach byłoby o wiele ciekawsze.

  3. Przykład koreański jest niemozliwy do realizacji nie z racji przyspawania się niektórych „szanownych panów i pań” do stołków, ale dlatego, że w Polsce tzw. społeczeństwo informacyjne stanowi ledwie ułamek tego zjawiska w Korei.

  4. to kolejna cenna inicjatywa. ale problemem jest slabo rozwinieta prasa lokalna; nawet jesli istnieje to czesto jest uzalezniona od wladz samorzadowych. Badania pokazujace jak malo Polakow korzysta z internetu i jak duzo NIE zamierza z niego korzystac pokazuja, ze w prasie lokalnej tkwi niewykorzystana sila i potencjal

  5. Problem z prasą lokalną jest też taki, że w lwiej części znajduje się ona w rękach zachodnich koncernów medialnych (Axel Springer, Bertellsmann, Orkla). Ta zależność często knebluje lokalne dzienniki, wpływa negatywnie na prezentowaną na ich łamach treść. Dziennikarstwo obywatelskie może ten szkodliwy monopol przełamać.

    http://lewicowiec.blox.pl

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php