Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

21.07.2006
piątek

Wielka sieć

21 lipca 2006, piątek,

Każda rodzima publikacja na temat nowej internetowej cywilizacji cieszy – nie ma ich wszak zbyt wiele. Cieszy więc pojawienie się zbioru e-sejów z socjologii internetu „Wielka sieć” pod redakcją prof. Jacka Kurczewskiego. Książkę tę znakomicie otwiera tekst prof. Kurczewskiego, który współczesne badania i refleksję nad Siecią integruje (krytycznie) z dorobkiem Stanisława Lema. Dlaczego Lem, który tak wiele rzeczy wyobraził sobie przed ich czasem, z internetem zupełnie sobie nie poradził, nie rozumiejąc go jako szerszego zjawiska? Być może jednym z wyjaśnień jest to, że Lem nie do końca zrozumiał, że internet to więcej niż tylko nowa technologia medialna, ale także nowa przestrzeń społeczna.

Po świetnym wstępie prof. Kurczewskiego idzie równie ciekawy materiał prof. Kazimierza Krzysztofka, klasyczny esej, jeśli rozumieć tę formę jako poszukiwanie i próbowanie różnych wariantów wyjaśniania kluczowego problemu. A problemem tym jest właśnie cyberprzestrzeń jako przestrzeń społeczna. Jak ją badać? Czy ta nowa przestrzeń ujawnia nową wiedzę o człowieku, czy też raczej potwierdza stare prawdy antropologii? Jak technologia zmienia człowieka i na ile zbliżamy się do epoki postczłowieczej? Czy, jak postuluje prof. Krzysztofek, nadszedł już czas na nową syntezę naukową, socjotechnologię?

Po tych dwóch błyskotliwych tekstach idą cztery teksty studenckie, ujawniające nowe pokolenie badaczy internetu. Są one ciekawe zwłaszcza w warstwie faktograficznej, gdy przedstawiają relacje z własnych badań „terenowych”. Kapitalne są np. spostrzeżenia Michała Podgórskiego z badań na wirtualną społecznością kulturystów oraz analiza portalu katolik.pl.

Trochę słabiej, gdy młodzi badacze pod wrażeniem wymogu naukowości z mniejszym lub większym sensem odwołują się do innych prac naukowych poświęconych Sieci. Sens jest mniejszy, gdy cytowania odnoszą się do analiz i wniosków już zupełnie nieaktualnych. Niestety, przy szybkości rozwoju internetu wiele prawd „objawionych” 5-10 lat temu jest już zupełnie przestarzałych.

„Wielka sieć. E-seje z socjologii Internetu”, red. Jacek Kurczewski, Trio, W-wa 2006 r.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Dobrze, że zjawisko w obiegu analogowym zauważone… I zgadzam się z uwagą o poślizgu czasowym. Net-lag?

  „Książki o sieci w niej czytać będziesz!” Aż chce się za wieszczem powtórzyć 😉

 2. Ciekawa rekomendacja. Chyba zakupie te pozycje.

 3. Dobrze ze sie ukazala taka ksiazka i z ciekawoscia zapoluje na nia 😉 Mysle ze brakuje generalnie badan ktore poruszaja trudne pytanie „co bedzie za kilka lat” i nie sa science fiction.
  To niewatpliwie trudny temat bo nawet takie projekty badawcze UE jak PRISMA czy eUser operuja w max horyzoncie czasowym 2010/13

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. DES,

  polecam:
  Radical Evolution: The Promise and Peril of Enhancing Our Minds, Our Bodies – And What It Means To Be Human (Doubleday),
  autorstwa Joel Garreau.

  Autor jest dziennikarzem Washington Post, prawdziwym dziennkarzem, ktory materialy do swoich publikacji gromadzi nie z Interentu i googla, ale poprzez dochodzenie do materialnych zrodel, wywiady, wizyty – slowem pracuje wedlug sprawdzonych metod dziennikarstwa.

  Autor mial okazje byc zaproszonym do zapoznania sie z pewnymi projektami prowadzonymi przez DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Oczywiscie to, co widzial i to, co relacjonuje stanowi raczej wierzcholek gory lodowej.

  Czytajac mozna spasc z krzesla.

  Ksiazka ta to nie jest ani SF, ani upijanie sie do nieprzytomnosci elektroniczno-bioniczna gadzeteria.

  To relacja z przyszlosci, cokolwiek to oznacza.

  A wedlug Williama Gibsona, autora SF, przyszlosc jest juz wsrod nas, tyle ze jej dystrybucja jest nierownowmierna.

  Polecam,

  Jacobsky

 6. Jacobsky Wielkie Dzieki!

  Swoja droga swiat pedzi niesamowicie do przodu: gdy sie czyta raporty projektu PRISMA z przed 3 lat o kierunkach rozwoju uslug eGovernment, eHealth czy eTourism to troche jak bajka brzmialy wizje jak przelomowe dla nich bedzie wprowadzenie kart chipowych nowej genearacji (z pamiecia GB na pokladzie)

  A slowo stalo sie cialem i wlasnie w tym roku takie chipy juz wchodza do masowej produkcji !

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php