Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

27.08.2006
niedziela

Monopol kontratakuje

27 sierpnia 2006, niedziela,

Weekendowe gazety zastanawiają się nad losem Anny Streżyńskiej, szefa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zadaniem UKE jest regulacja rynku telekomunikacyjnego, od jego decyzji zależy więc w konsekwencji jakość konkurencji, a tym samym wysokość cen, jakie płacimy za telefony i internet. Wiemy też, że w dzisiejszym świecie pomyślność społeczeństw bezpośrednio związana jest z jakością infrastruktury teleinformatycznej i stopniem upowszechnienia takich usług, jak dostęp do Sieci. Ergo, UKE jest instytucją znacznie ważniejszą, niżby z jej technokratycznej nazwy wynikało.

UKE, które po nowelizacji ustaw o prawie telekomunikacyjnym i medialnej stało się częścią Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji długo nie mogło doczekać się nowego szefa, widać było wyraźnie rozbieżność poglądów między ówczesnym premierem Marcinkiewiczem, a szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wydawało się, że kandydatura forsowana przez Marcinkiewicza, a więc Anna Streżyńska przepadła – nie znalazła się bowiem na krótkiej liście KRRiT po pierwszym etapie selekcji. Były premier wykorzystał jednak lukę prawną i wybrał kandydata spoza listy, czyli właśnie Annę Streżyńską. Kandydata bardzo dobrego, przynajmniej z punktu widzenia konsumentów, bo zdolnego do skutecznej walki o porządek na rynku.

Decyzje Streżyńskiej nie mogą się podobać tym, którzy na ich skutek muszą zrezygnować z części profitów, tzw. premii monopolisty. Graczem najbardziej zagrożonym jest TP SA, ale także operatorzy telefonii komórkowej. Jak mogą odpowiedzieć na zagrożenie? Z jednej strony dostosowując się do nowych realiów rynkowej gry. Ale co szkodzi spróbować powalczyć metodami politycznymi. Krótko, może warto spróbować pozbyć się niewygodnego urzędnika.

Najbliższe dni rozstrzygną, na czym bardziej zależy Jarosławowi Kaczyńskiemu i jakie racje rządzą w jego państwie. Zwolnienie Streżyńskiej będzie oznaczać, że perspektywa rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce znowu się oddali, że znowu w kolejnych rankingach Unii, Swiatowego Forum Gospodarczego, etc. będziemy na coraz odleglejszych miejscach. Pokaże w istocie, że premier który podobno osobiście będzie doglądał budowy autostrad nie rozumie, że równie ważne są infostrady. Mam jednak nadzieję, że Jarosław Kaczyński pamięta jeszcze modernizacyjne hasła swojego expose, w których społeczeństwo „informatyczne” było jednym z priorytetów. Priorytetu tego nie da się zrealizować z szefem UKE, który będzie realizował politykę zgodną z oczekiwaniami monopolistów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Witam,
    Zgadzam sie z trescia Pana wpisu calkowicie. Zacznijmy wreszcie myslce o przyszlosci i zacznijmy gonic swiat bo wkrotce moze byc za pozno. Niech politycy przestana zajmowac sie tylko przeszloscia i spojrza na mlodych ludzi, ktorych ideologiczne spory malo obchodza. Pociag o nazwie „spoleczenstwo informacyjne” nie bedzie na nas czekal, jesli do niego nie wsiadziemy, to moze sie okazac, ze on nie zatrzyma sie juz na zadnej stacji.
    Pozdrawiam i zycze udanej niedzieli!!!

  2. 1 pytanie – czy dla konsumentów lepszy będzie ten, kto jest zdolny „do skutecznej walki o porządek na rynku”, czy ten, kto zostawi rynek w spokoju i zniesie koncesje itp.??

  3. Sam jestem ciekaw Panie Edwinie co z tego za wirowania wokol UKE i TPSA wyjdzie. Dotychczasowe doswiadczenie z budowy „spoleczenstwa informatycznego” pod przewodem nowej wladzy nie napawaja niestety optymizmem – by wspomniec szybka likwidacje Departamentu Spoleczenstwa Informacyjnego Ministerstwa Nauki i Informatyzacji (odtworzonego na szczescie jako jako Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyzszego). Niestety DSI nie odtworzono i tamtejsi specjalisci znikneli.

    Mam nadzieje ze dynamiczna i odwazna Pani Prezes „ostanie sie” jednak na swojej wysunietej placowce.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php