Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

22.09.2006
piątek

Po pierwsze, człowiek

22 września 2006, piątek,

„Kto się kiwa, ten się zakiwa” rzekł wczoraj w południe premier Lepper, a już wieczorem był na aucie. Jeszcze przedwczoraj słał list do profesorów odbierających nagrodę ministra nauki. Ale niech inni komentują wielką politykę, teoretycznie powinna służyć obywatelom, na różnych poziomach władzy.

Słysząc w tle huk rozpadającej się koalicji pilniej przysłuchiwałem się wczoraj obradom XII Forum Teleinformatycznego w Legionowie. Jeden z referatów przedstawiał przygotowany dla Częstochowy pilotaż systemu zwanego „brokerem informacji”. O co chodzi? Kto zmieniał ostatnio miejsce zamieszkania, wie że pociąga to za sobą kaskadę czynności urzędowych: wymiana dowodu, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i tablic, informacja do Urzędu Skarbowego, zameldowanie i wymeldowanie. Dużo czasu, sporo pieniędzy. Za każdym razem trzeba udowadniać, że jest się sobą i przynosić dokumenty, które urzędnicy gdzieś przecież mają. Wypełniać trzeba nieergonomiczne formularze, myląc się często.

W Częstochowie miejską informatyką zarządza legendarny w kręgach teleinformatycznych Kajetan Wojsyk, którego napędza dziwna obsesja, że urząd ma być dla ludzi, a technika ma w tym pomagać. Skoro więc tyle urzędów gromadzi informację o obywatelach, to może zrobić system, który tę informację w razie potrzeby będzie integrował. Ktoś zmienia meldunek, wówczas „broker informacji”, czyli odpowiednia aplikacja sama ściąga z różnych baz danych odpowiednie informacje i przygotowuje odpowiedni dokument. Obywatel sprawdza i jeśli wszystko się zgadza, podpisuje. Jeśli czegoś brakuje, uzupełnia. Proste? A jednak ciągle niemożliwe do realizacji w Polsce. W końcu jednak będzie dobry przykład.

Na koniec, jeszce prywatny akcent. Na wczorajszym Forum otrzymałem nagrodę im. Marka Cara, przyznawaną:

co roku za wybitne osiągnięcia na polu teleinformatyki w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem społecznych efektów działalności nagradzanej osoby.

Ze względu na postać Marka Cara to dla mnie bardzo szczególne i jednocześnie osobiste wyróżnienie.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 12

Dodaj komentarz »
 1. Gratulacje!

 2. Gratulacje, Panie Edwinie!

  Należy się Panu, bo nie widziałem w mediach drugiego dziennikarza, który pisałby o kwestiach szeroko rozumianej informatyzacji w kontekscie zmian społecznych i ich wpływu na ludzi.

  Pozdrawiam i gratuluję,

  Barts

 3. ja również gratuluję bardzo, bardzo serdecznie,

  Joanna

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. i ja przyłączam sie do informacji.
  A ten „broker informacji” przypomina mi sposobem działania systemy Enterprise Resource Planning. W zasadzie to są zintegrowane systemy informatyczne dla przedsiębiorstw.
  Idea zastosowana w Częstochowie to świetny pomysł, mam nadzieję, że inne miasta pójdą za tym przyładem

 6. do GRATULACJI się przyłącam! Chyba procek w głowie mi się przegrzewa 😉

 7. Edwin Bendyk pisze: „W Częstochowie miejską informatyką zarządza legendarny w kręgach teleinformatycznych Kajetan Wojsyk, którego napędza dziwna obsesja, że urząd ma być dla ludzi, a technika ma w tym pomagać.”

  Najważniejsze, żeby się chciało chcieć, bo technologia osiągnęła już odpowiedni poziom za rozsądną cenę. A ludzie niestety zużywają swoją energię na wymyślanie usprawiedliwień, dlaczego coś nie da się zrobić, zamiast to coś zrobić.

 8. Gratulacje, nagroda w pełni zasłużona.

 9. Gratuluję również.

 10. Dołączam się do gratulacji!

 11. Gratulacje!! Jest Pan jednym z niewielu dziennikarzy gazet opiniotworczych, ktory „wie co w trawie piszczy”. Sam jestem informatykiem i obserwowanie organizacji administracji publicznej jest gwaltem na moim zmysle programstycznym. Potrzebujemy wiecej informatykow w WIELU dziedzinach!!

 12. Gratuluję!
  Nie tylko za dobre dziennikarstwo ale również za działania pedagogiczne :-).

 13. GRATULACJE sklada DES cudownie wrocony po urlopie na Ojczyzny lono :)))

  Dobrze ze sa wciaz ludzie w Branzy ktorzy chodza po Ziemi a mysla rozsadnie i to glowa :))

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php