Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

24.09.2006
niedziela

Jimbo Wales w Polsce

24 września 2006, niedziela,

Gościł u nas Jimbo Wales, twórca Wikipedii (dla ścisłości należy wspomnieć także Larry’ego Sangera, który był zatrudniony w firmie Walesa i miał istotny wkład w rozwój Wikipedii, a teraz rozwija niezależny projekt Citizendium). Jego wizyta związana była z piątą rocznicą polskiej Wikipedii, której zasoby zbliżają się szybko do progu 300 tys. haseł ( jest szansa, że na początku 2007 r. polska Wikipedia będzie obszerniejsza od francuskiej). Tak czy inaczej, nasza edycja jest w czołówce, na czwartym bodaj miejscu po edycji angielskiej, niemieckiej i francuskiej.

Wales ponadto uruchomił w Poznaniu biznes, tj, centrum rowzoju oprogramowania, które ma obsługiwać projekt Wikia. To pomysł komplementarny do Wikipedii, umożliwiający każdemu uruchomienie w standardzie Wiki własnego projektu (np. serwisu miejskiego). Zasadniczą ideą łączącą wszystkie pomysły oparte na Wiki jest zbiorowe tworzenie wiedzy oraz wolna jej dystrybucja. Model sprawdza się doskonale, mimo licznych zarzutów o niedoskonałość haseł. Mimo tych krytyk, a może nawet dzięki nim, zainteresowanie Wikipedią rośnie i pod względem popularności zajmuje ona 17 miejsce wśród witryn. Bije na głowę witryny BBC i CNN razem wzięte.

Wales twierdzi, że jego projekt ma radykalny charakter, bo taki charakter powinny mieć projekty encyklopedyczne (by wspomnieć dzieło Denisa Diderota i Les Philosophes). Z drugiej jednak strony, jak sam przyznaje, zmienił zdanie i nie twierdzi już, że pomysły takie jak Wikipedia zabiją tradycyjne encyklopedie i klasyczne modele wydawnicze. One też ciągle się sprawdzają, choć muszą dostosowywać się do zmian na rynku.

Wales jest skromnym, niepozornym człowiekiem (choć pilnuje swojego wizerunku, starając się minimalizować rolę Sangera w powstaniu Wikipedii). Kieruje nieodpłatnie fundacją Wikimedia zarządzającą projektem Wikipedii. Fundacja zatrudnia raptem pięć osób, a wydatki na utrzymanie infrastruktury wyniosły w ub.r. 750 tys. dolarów. To niemal nic, jak na wytworzoną wartość intelektualną i społeczną.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Ciekawe, ze kiedy Jimbo mowi o Sangerze zawsze powtarza ten sam argument: on pracowal dla mnie, ja mu placilem. Zastanawia mnie, czy ten argument inaczej brzmi w Stanach, a inaczej w Europie? W polskim prawie fakt placenia komus kto wymysla nowa rzecz w zadnym wypadku nie oznacza „przeniesienia moralnych praw autorskich” na placacego. Jesli juz, to tylko majatkowe. Moze jednak tu sa jakies powazne roznice systemow prawnych i etycznych? A pamietacie, jak Al Gore wyznal ze to on wynalazl internet? To bylo zbyt grube nawet jak na amerykanskie warunki, ale sposob myslenia jaki stal za tym zdaniem byl dokladnie ten sam – Gore podejmowal decyzje co do finansowania rozwoju internetu.

  2. link do serwisu miejskiego powinien byc chyba ten: http://warszawa.wikia.com/wiki/Strona_główna bo w tej chwili prowadzi do golej grafiki.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php