Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

13.01.2007
sobota

WikiLeaks – bat na dyktaturę?

13 stycznia 2007, sobota,

Tomasz Kwarciński w swym komentarzu zwraca uwagę na bardzo ciekawy projekt Wikileaks. Kwarciński wyjaśnia w swym blogu:

Jeśli jesteś w posiadaniu tajnych rządowych dokumentów wskazujących na nieprawidłowości w działaniu władzy, dowody kłamstw polityków lub materiały kompromitujące dygnitarzy to od lutego będziesz mógł je bezpiecznie opublikować w sieci.

Stanie się tak dzięki powstaniu projektu o nazwie „Wiki Leaks”, na którym opozycjoniści z całego świata będą mogli zaprezentować tajne papiery świadczace przeciwko reżimom. Do tej pory opublikowanie tego typu treści mogło nastręczać wielu trudności, wiązało się z ryzykiem więzienia a odzew nie zawsze był wystarczający.

„Wiki Leaks” ma to zmienić. Całość projektu ma być skonstruowana podobnie jak najpopularniejsza internetowa encyklopedia – Wikipedia. Dokument w zasobach WikiLeaks.org będzie mógł zaprezentować każdy użytkownik internetu. Następnie specjalne grupy politycznych ekspertów – uciekinierów z danego regionu zaczną go analizować pod kątem prawdziwości, charakteru, znaczenia i roli jaką mógłby odegrać w walce przeciwko dyktaturom.

Inicjatywa bardzo cenna, a jej waloru nie umniejszają krytyki sceptyków, wskazujących, że np. w Birmie można pójść do więzienia za samo posiadanie komputera, więc trudno Birmańczykom będzie słać informacje do Wikileaks. Większość dyktatur funkcjonuje przez zapewnienie sobie dwóch monopoli: przemocy i komunikacji. Monopol komunikacyjny powoduje, że między władzą a społeczeństwem wyrasta nieproporcjonalnie duża asymetria informacyjna (bo taka asymetria jest właściwa dla każdego społeczeństwa, w Polsce jej przykładem jest wojna teczkowa, w której władza ma ciągle przewagę, bo wie więcej, co się kryje w IPN i w każdej chwili może wzmocnić skuteczność swojej polityki, wyciągając lub produkując nowe informacje). Każde działanie zmniejszając informacyjną asymetrię jest więc pozytywne, choć do pewnych granic, których ilustracją jest idea „Transparent Society” Davida Brina. Postuluje on, żeby wszyscy, władza i ludzie prowadzili całkowicie jawne życie, publiczne kamery mają być nie tylko na ulicach, ale i w komisariatach oraz domach.
Gdy każdy będzie mógł podejrzeć każdego, znikną problemy nagranych z ukrycia taśm, teczek, pobić na policji, etc. Ustali się swoista równowaga strachu.
Wikileaks jednak nie sięga tak daleko, przypomina tylko to, co oczywiste było choćby w Polsce w czasach komuny: za wszelką cenę należało łamać monopol komunikacyjny władzy. Niezależne informacje  zmniejszały asymetrię i ujawniały, że król jest nagi, a drugi monopol – przemocy, coraz bardziej iluzoryczny. Informacja okazała się silniejsza od nagiej przemocy aparatu władzy. Stało się tak jednak dlatego, że z jednej strony niezależna komunikacja pomagała integrować opozycję i nastawioną przeciwko władzy część społeczeństwa, a z drugiej umożliwiała pozyskiwanie politycznego poparcia z zewnątrz, od papieża Jana Pawła II przez Mitterranda, Indirę Gandhi po Ronalda Regana.
Problem w tym, że ten zewnętrzny nacisk nie jest wyzwalany tylko przez samą informację. Ważniejsza jest gra interesów, z której wynika, czy informacja o zbrodniach jakiejś dyktatury warta jest reakcji i zaangażowania. Birma, rządzona przez jedną z bardziej ponurych dyktatur, pokazuje, że w globalnej grze interesów jest zbyt mało ważnym ogniwem, by podejmować w jej sprawie działanie. Wczoraj Rada Bezpieczeństwa nie przyjęła rezolucji w sprawie Birmy. Dlaczego? Bo w Radzie Bezpieczeństwa zasiada Rosja i Chiny, które zawetowały projekt rezolucji. Rosja i Chiny są z kolei krajami, które nie przejmują się specjalnie kwestią praw człowieka.
W krajach Zachodu bywa różnie, warto pamiętać że właśnie obchodziliśmy piątą rocznicę założenia bazy w Guantanamo, niemniej jednak to właśnie kolejne informacje o nieprawidłowościach w Guantanamo spowodowały nacisk opinii publicznej na polityków oraz działanie Sądu Najwyższego USA, który zakwestionował pomysły George’a Busha.
Podsumowując, od społecznego dostępu do informacji i środków komunikacji do działania politycznego prowadzi bardzo długa droga. Bez informacji nie sposób jednak jej pokonać.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. W Polsce mamy Gazetę Polską, która – na potrzeby władzy – łamie monopol komunikacyjny opozycji. 🙂

 2. Bardzo dziękuję za wyrażenie opinii na temat WikiLeaks. Zwrócił pan uwagę na ważne problemy. Rzeczywiście samo powstanie takiej platformy nie sprawi, że dyktatury zaczną nagle upadać, jednak jest to moim zdaniem niewątpliwie krok w dobrym kierunku. Jeśli mógłbym jeszcze coś dodać, to wydaje mi się, że kolosalnie ważna będzie jakość pracy ekspertów oceniających udostępniane materiały. Obawiam się bowiem, że kilka spektakularnych „pomyłek” może skutecznie skompromitować cały projekt. Podobne obawy ma chyba wielu polskich internautów: grom komentarzy do powstania WikiLeaks nawiązuje bowiem do praktyk lustracyjnych „Gazety Polskiej”. To powinna być przestroga. Pozdrawiam!

 3. czy projekt zaklada takze publikacje ukazujace np. zaklamanie JP II w spraiwe pedofilii (istnieje przeciez jakas wewnetrzna koscielna korespondencja i dokumentacja), nierozliczonych przez Solidarnosc pieniedzy (wg. zrodel CIA przekazano bodajze 50 mln USD), tajnych operacji rzadowych wspierajacych rozne rezimy w imie ropy, tzn. demokracji? niestety chyba nie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Do frank drebin
  Kosciol katolicki jest najstarsza dyktatura o zasiegu swiatowym. Monopolu na informacje nie ma a i tak skutecznie odpiera proby zdemaskowania hipokryzji, ktora towarzyszy mu od czasu kiedy chrzescijanstwo stalo sie po raz pierwszy religia panstwowa. Nie sadze, zeby nowa WikiCostam mogla mu zaszkodzic. W prasie swiatowej nie takie rzeczy pisza o hierarchach katolickich

 6. W Pana bardzo ciekawym wpisie zapachniało Jurgenem H. ;).

 7. Do Giordano Bruno
  nie tylko nasz kosciol takowyz. inne takze, rowniez buddysci ciagna $ rowno, nie gorzej od katolikow. a prase tez maja dobra. pracuje kolo gigantycznego szpitala buddyjskiego, nalezacego do ogromnej i przebogatej fundacji zarzadanej przez mnisza rodzine.

 8. Ale się porobiło z tym WikiLeaks ;]

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php