Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

3.06.2007
niedziela

Sejny-Nowy Jork/Pogranicze

3 czerwca 2007, niedziela,

„Krasnogruda” jest magazynem wydawanym bardzo nieregularnie. Każdy jego numer jest autorskim dziełem Krzysztofa Czyżewskiego, kierującego Ośrodkiem Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów w Sejnach. O Pograniczu pisałem rok przy okazji sympozjum „Nowa Agora” w Sarajewie, którego organizatorem był właśnie Czyżewski (w lipcu kolejna Nowa Agora, tym razem we Wrocławiu). Teraz jednak o ostatniej „Krasnogrudzie” (numer 17).
Tematem głównym jest „Europa Środkowa w Nowym Jorku”, a jego realizacja to owoc wieloletnich poszukiwań Krzysztofa. Podczas licznych wypraw do Nowego Jorku, miejsca na mapie świata szczególnego (dlaczego, wyjaśnia otwierający numer tekst Pawła Potoroczyna) odszukiwał on przedstawicieli kolejnych fal wielonarodowej środkowoeuropejskiej emigracji. Autorzy rumuńscy, ukraińscy, polscy, żydowscy rekonstruują na łamach Krasnogrudy świat, który już w naszej części Europy nie istnieje zniszczony przez II wojnę i doświadczenie komunizmu. Jeśli gdziekolwiek Europa Środkowa przeżyła, jako konstrukcja na poły mityczna, na poły utopijna, realizująca marzenie o Atlantydzie, szczególnym miejscu na ziemi, gdzie zgodnie żyły kultury, języki, religie i ludzie, to przeżyła w Nowym Jorku.
Kto czytał „Trylogię nowojorską” Paula Austera powinien sięgnąć po „Krasnogrudę” (zarówno ostatnią, jak i wcześniejsze, jak choćby ta opisująca fenomen emigracji litewskiej i Jonasa Mekasa), zobaczy wówczas kolejne odsłony tego dziwnego miejsca na mapie, jakim jest Nowy Jork. Dodatkowy bonus: wiersze nowojorskie w wyborze i przekładzie Piotra Sommera (Cummings, O’Hara, Ginsberg, Cage i inni).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php