Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

4.06.2007
poniedziałek

Wiedza dla postępu

4 czerwca 2007, poniedziałek,

Pod takim hasłem przebiegało dziś spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, by przedstawić wyniki programu dofinansowywania przez państwo celowych projektów badawczo-rozwojowych. Jak poinformowało ministerstwo, w ciągu ostatnich dwóch lat na dofinansowanie 164 takich projektów poszło 300 mln złotych (85 mln z budżetu nauki). O dofinansowanie mogą ubiegać się firmy duże i małe, swoje projekty na konferencji przedstawiał więc zarówno IBM (ponad 20 mln złotych na dofinansowanie projektu rozwijanego w krakowskim Laboratorium Oprogramowania, a związanego z bezpieczeństwem informatycznym).
Wsparcie uzyskał Solaris, podpoznańska firma rodzinna produkująca autobusy – wspierany przez ministerstwo projekt to autobus z napędem hybrydowym (spalinowo-elektrycznym). Ale były także przedsięwzięcia mniejsze, choć także ciekawe: konstrukcja samolotu ultralekkiego AF-129 (firma Aviacom) i system telekardiograficzny ( Medicalgorithms). Olaf Gail, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki zauważył, że pieniądze przestają być problemem, zwłaszcza że rusza niebawem dofinansowanie w ramach programu operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”. Gorzej z podażą projektów – polskie firmy ciągle niechętnie korzystają z tej formy wsparcia publicznego, choć są to stosunkowo łatwe pieniądze (i pokrywają nawet do 70 proc. kosztu projektu).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. „Gorzej z podażą projektów – polskie firmy ciągle niechętnie korzystają z tej formy wsparcia publicznego, choć są to stosunkowo łatwe pieniądze (i pokrywają nawet do 70 proc. kosztu projektu).”

    Moja diagnoza jest taka: (Na pewno dotyczy to tylko części projektów, które zdechły zanim się urodziły) : barierę stanowi ten etap finansowania, który jest potrzebny, by przedsięwzięcie mogło skorzystać z róznych formuł bardziej zaawansowanycy form finansowania zinstytucjonalizowanego (albo mieć te pozostałe 30%).
    Ja na przykład by pracować za darmo nad własnym projektem, który wyrósł już z tego etapu który mozna było wieczorkiem po pracy w garazu wykonac, musiałem przez kilka lat ( i muszę w dalszym ciągu) Państwu co miesiąc płacić blisko 1000 zł. Ja to rozumie, bo przecież Państwo potrzebuje te pieniądze chociazby po to, by utrzymać aparat potrzebny do tego, by ze mnie wymusić te 1000 zł, gdybym nimi zalegał. Rozumię to i płacę bez szemrania. Ale czuje, że cos jest mimo wszystko nie tak …

  2. Witaj Jacku,
    tłumaczenia chyba nie ma (Francuzów nie tłumaczy się zbyt chę?nie ani na angielski, ani na polski, a szkoda, bo Breton jest ciekawy). Oczywiście, wywód Bretona jest bardziej subtelny, niż moje dwuzdaniowe streszczenie. Niebawem opiszę jeszcze inne jego książki.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php