Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

27.06.2007
środa

Przyjaciel drzew

27 czerwca 2007, środa,

Alek Tarkowski w „Kulturze 2.0” komentuje opisany w „Gazecie Wyborczej” przypadek Jacka Powałki:

Na blogu urbanisty Krzysztofa Nawrotka znalazłem link do artykułu z Wyborczej opisującego piracki park założony na warszawskich kabatach przez Jacka Powałkę, 31-letniego menedżera, który postanowił „oswoić swoje miejsce zamieszkania”. Jacek Powałka robi rzeczy niesamowite – kupuje drzewa za 3,5 tysięcy złotych, lub rozlepia następujące ogłoszenia:

„Wspólnie możemy zmienić wygląd tego obskurnego kawałka wydeptanej łąki. Zapomniana przez gminę jest przecież głównym widokiem z okna dla wielu z nas mieszkających w tej okolicy – Proszę, zasponsoruj kolejne drzewo, zanim wyrośnie tu stacja benzynowa albo kolejny apartamentowiec”

Od razu przypomniała mi się inicjatywa z San Francisco, zwana Friends of the Urban Forest, wspierana przez lokalne władze. Wykorzystuje ona internet i ducha Web 2.0 do tego, by upowszechnić wiedzę i świadomość stanu miejskich drzew. Korzystając z witryny FUF można nie tylko śledzić zmiany w stanie miejskiego zadrzewienia, ale także informować o zagrożeniach, opiekować się wybranymi okazami, etc. Proste, a skuteczne: potraktować obywatela jako źródło informacji o problemach, a nie jako nieustanne źródło problemów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Brawa dla Jacka Powałki. To właśnie pozytywne działanie jest najlepszą formą kształtowania rzeczywistości (w przeciwieństwie do roszczeniowych protestów – wszak Jacek Powałka mógłby się ograniczyć do wywieszenia prześcieradła z niechlujnie wysmarowanym hasłem „Żądamy zasadzenia drzew! Precz ze stacją benzynową!”).

  2. „traktować obywatela jako źródło informacji o problemach, a nie jako nieustanne źródło problemów” – niemożliwe! To tak też można? 😮 A z kim będziemy walczyć? – zakrzykną? a sami sobie zgadnijcie, kto by tak zakrzyknął.

  3. Jednak zalążki obywatelskiego społeczeństwa oraz ciekawej inicjatywy gdzieś jeszcze tkwią w nas. To się chwali.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php