Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

28.06.2007
czwartek

Logika rozmyta w Warszawie

28 czerwca 2007, czwartek,

Żadnych aluzji politycznych, sprawa jak najbardziej o wymiarze naukowym – dziś rozpoczęła się na Politechnice Warszawskiej konferencja „Rough Sets and Intelligent Systems Paradigms”, upamiętniająca postać prof. Zdzisława Pawlaka, pioniera polskiej informatyki i twórcy teorii rough sets, mającej znaczenie dla rozwoju, najogólniej rzecz biorąc, inteligentnych systemów maszynowych. Teoria prof. Pawlaka jest komplementarna do koncepcji logiki rozmytej (fuzzy logic) sformułowanej przez prof. Lotfiego Zadeha z Berkeley University, przyjaciela prof. Pawlaka. Sędziwy już Lotfi Zadeh dotarł do Warszawy, by wygłosić wykład honorowy, otwierający merytoryczną część konferencji. Na szczęście, w swej prezentacji twórca fuzzy logic nie wchodził na szczyty formalizmu matematycznego, dzięki czemu mogłem słuchać z pewnym zrozumieniem. Duża radość, dziś na pewno już nie będę oglądał telewizji, bo do jej odbioru potrzebne są zupełnie inne kategorie logiczne, nawet koncepcja fuzzy logic zda się na nic.
Przyjemne w warszawskiej konferencji jest również to (właśnie jestem w trakcie przekopywania się przez opasły, wydany przez wydawnictwo naukowe Springera tom referatów), że są takie obszary myśli, w których utrzymujemy pełnoprawną korespondencję ze światem. I na szczęście nie są to wyłącznie teoretyczne podstawy informatyki.
Więcej o samej nauce i jej finansowaniu było natomiast podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, w której uczestniczyli prof. Ernst-Ludwig Winnacker, szef European Rsearch Council, prof. Dieter Imboden, wiceprezes EUROHORC (stowarzyszenie skupiające szefów instytucji odpowiedzialnych za finansowanie nauki), prof. Michał Seweryński, minister nauki i prof. Maciej Żylicz, szef FNP.
Mówiono o różnych modelach finansowania badań – goście zagraniczni zwracali uwagę, by nie wpaść w pułapkę polegającą na sterowaniu badaniami wg aktualnych potrzeb. Lepiej nastawić się na premiowanie doskonałości. Prof. Seweryński opowiadał o reformie strukturalnej nauki, która jego zdaniem ma właśnie odpowiadać tendencjom światowym. W tle dyskusji wyraźnie jednak było widać, że między deklaracjami a czynami polityków jest spory rozziew. Byt i autonomia FNP w dotychczasowym kształcie są bowiem zagrożone, jeśli do skutku dojdzie zmiana ustawy o fundacjach. Prace nad nią nabierają przyspieszenia, tak jakby rząd chciał wykorzystać zamieszanie wokół innych problemów społecznych, licząc że los fundacji nikogo nie wzruszy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 11

Dodaj komentarz »
 1. Przepraszam, że się czepiam szczegółów, ale wydaje mi się, że „logika rozmyta” to „fuzzy logic”, a nie „fazzy logic”? 😉

 2. Jurgi:
  Dzięki za wychwycenie literówki, jasne że fuzzy (jak za drugim razem). Pozdrawiam

 3. konferencja jest organizowana na moim wydzile EiTI, bardzo chcialem na nia sie wybrac (interesuje sie data i tekst miningem, uczeniem maszynowym oraz szeroko pojeta sztuczna inteligencja), szkoda tylko ze takie konferencje nie sa dostepne dla zwyklych smiertelnikow (czyt. studentow) 🙁

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Czy można gdzieś ten „opasły, wydany przez wydawnictwo naukowe Springera tom referatów” kupić?

 6. tiljon:
  Jak znam Springera, to za pieniądze zrobi wiele, nawet sprzeda książkę. Gdzie jąby moźna kupić? SPrawdzę i podam później odpowiedni link, być może jest jakaś informacja na stronie konferencji (link w poście).

 7. Nie na temat.Jestem akurat po lekturze Panskiego artykulu w „Polak w nowych czasach”.Jedna informacja jestem szczegolnie zszokowany.17.5% Polakow mowi BIEGLE po angielsku i 11.7% po niemiecku.Skad ma Pan te informacje i jaka jest definicja bieglego wladania jezykiem?Jezeli to sie zgadza z tym co ja rozumiem pod bieglym wladaniem jezykiem to jestem pelen podziwu dla moich rodakow.

 8. Witoldzie: tekst czytałem dzisiaj i też mnie to dziwi. Sądzę, że chodzi o osobistą ocenę ankietowanych co do znajomości języków obcych.

 9. Z tym autorstwem Lotfiego Zadeha w ramach fuzzy logic to chyba wciąż to jest sprawa dyskusyjna – przynajmniej dla niektórych. Prace Zadeha nad logikami rozmytymi zostały zapoczątkowane w latach 60. ubiegłego stulecia, czyli długo po tym jak prof. J. Łukasiewicz stworzył już systemy wielowartościowe. Niestety tak na zachodzie, jak i u nas, ma się słabą pamięć do dorobku polskich intelektualistów. Tak było (i jest nadal!) z Enigmą i tak też zdaje się być z fuzzy logic.

 10. Przepraszam za spóźnione odpowiedzi, ale trochę byłem offline:
  Najpierw do PK i Witolda w sprawie Diagnozy i kompetencji językowych Polaków. Wyniki odzwierciedlają samoocenę Polaków, a nie kompetencje zmierzone w obiektywnym teście. Można pewno więc zakładać, że przeceniamy nieco swoje językowe możliwości. Mimo wszystko ważna jest sama dynamika: Diagnoza to badanie panelowe, a więc odpowiadają ci sami ludzie, co w poprzednich edycjach. Najwyraźniej spora ich część wykorzystała czas na douczenie się języka.

  Teraz do Marka K.
  Zadeh w swoim wykładzie podczas konferencji wspominał Łukasiewicza. Zasługą Zadeha, który podkreśla, że nie jest matematykiem, była aplikacja logiki wielowartościowej do informatyki, co zresztą do dziś nie wszystkim się podoba.

 11. Marku K,

  myślę, że wśród specjalistów nie jest tak źle i doceniają oni rolę polskich
  naukowców, wiedząc, że np. Banach był Polakiem. Problem może być wśród
  mas, ale wiąże się to pewnie z ogólniejszym problemem promocji naszego
  kraju…

 12. panie Edwinie
  może ma Pan rację jeśli chodzi o chęci do podjęcia nauki języków przez Polaków, ale jeśli chodzi o zdolności, to ze względu na język polski Polacy mają łatwiej niż inni jeśli chodzi o naukę języków. Polski zawiera tyle głosek, które od dziecka imprintują się w naszych mózgach, że później nie mamy większych kłopotów z powtórzeniem dowolnego słowa w większości języków.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php