Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

26.07.2007
czwartek

Pilegrzymki on-line

26 lipca 2007, czwartek,

Wielu Polaków jak co roku ruszyło już lub rusza niebawem na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. W tym roku serwis internetowy Opoka wraz z Plus GSM udostępnił Wirtualną Mapę Pielgrzymek. Kilkanaście spośród ponad 40 tras będzie monitorowanych za sprawą techniki triangulacji w sieciach GSM, dzięki której można z dużą dokładnością określić położenie telefonu komórkowego. Tym sposobem można tworzyć aktualną mapę pielgrzymki. Ponadto w obozach maszerujących działać będzie Służba Elektryczna, oferująca m.in. usługę ładowania telefonów. Ponadto pielgrzymi mogą przesyłać MMS-y do galerii pielgrzymkowej.

Ksiądz Józef Kloch, prezes Fundacji Opoka i jednocześnie rzecznik Episkopatu o nowych technologiach zawsze opowiada z entuzjazmem. Sam z wykształcenia jest filozofem nauki. Lubi przypominać, że Kościół tradycyjnie wykazywał olbrzymie zainteresowanie nowymi technologiami komunikacyjnymi, by tylko wspomnieć Radio Watykańskie, bodaj pierwszą radiostację publiczną w Europie. Z internetem także nie jest najgorzej. Z kolei to, co robi z mediami o. Rydzyk przypomina, że słowo propaganda ma także kościelny rodowów i pochodzi bodaj z czasów kontrreformacji.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. Technologia jest neutralna światopoglądowo.

  Tak samo dobrze służy zarówno wierzącym w Boga (w ramach różnych religii), jak i niewierzącym.

  Może być wykorzystywana do czynienia dobra, ale i do wyrządzania krzywdy.

 2. Panie Edwinie
  Przejrzałem wirtualną mapę i sądzę, że pożytek z niej niewielki. Proszę zerknąć na mapy camino de Santiago(strony hiszpańskie), jak wiele zawierają informacji przydatnych dla piechurów – dystans w kilometrach, poziomice pozwalające zaplanować siły na górskie podejścia, schroniska, bary, ujęcia wody, zabytki itp. No ale tam to jest indywidualny wysiłek i trzeba myśleć jak dojść a tu wystarczy ciągnąć się jak stado owiec za pasterzami. To po co porządna mapa?

 3. Plus GSM został „odbity” przez PiS, więc teraz wspiera pielgrzymki. I dobrze, niech wspiera.

  Tak naprawdę to mam ogromną pretensję do wszystkich operatorów sieci komórkowych, że przez 10 lat skutecznie blokowali wprowadzenie mikropłatności smsowych. Blokowali, żądając ponad 50% udziału w każej transakcji. A teraz Plus zapowiada rewolucję – wprowadzenie płatności za pomocą komórki. Co za chciwość i hipokryzja!

 4. Tak, zainteresowanie kk technologiami i nauką w ogóle jest wyjątkowo zdumiewające od wieków.

 5. No nie wiem. Po średnio udanych próbach piełgrzymkami sterowanymi przez GPS….
  TesTeq! Z mikropłanosciami to prawda, plus kilka zastosowań które aż się proszą, jesli komórkę traktujemy jako urzadzenie osobiste zapewniajace pewien poziom bezpieczeństwa… Niestety wiekszość wymaga współpracę róznych instytucji, więc nic z tego nie wyjdzie. Chyba, że Europa narzuci standard a Ameryka uczyni go przydatnym.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php