Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

12.09.2007
środa

Otwarta teologia

12 września 2007, środa,

Ruszył kwartalnik „Otwarta teologia” (Open Theology). Pierwszy numer poświęcony jest językowi religijnemu, jego stosowaniu i nadużywaniu w teologii i polityce. Dobre nazwiska: Bartoś, Obirek, Hryniewicz, Woleński, by tylko wymienić polskie.  Redakcja pisze:

Witamy na stronach Otwartej Teologii. Zapraszamy do współtworzenia projektu, który – mamy nadzieję – będzie się rozwijał także dzięki pomocy, dobrej woli, wyobraźni i wiedzy czytelników. Otwarta Teologia nie jest częścią jakiegoś programu naukowego, nie zamyka się w granicach jednego kraju czy też ramach określonej religii. Nie jest wspierana przez konkretny Kościół, nie ma – ani nie ma potrzeby posiadania – żadnego pozwolenia autorytetów kościelnych na swoją działalność. Jako projekt teologiczny opiera się raczej na wspólnych wartościach niż na konkretnej zinstytucjonalizowanej formie religii. Jej źródłem jest żydowsko-chrześcijańska tradycja (Objawienie), ale jest otwarta na teologie innych religii i na to, by uczestniczyli w niej czytelnicy, którzy sami określiliby się jako niewierzący.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. Na sasiednim „blogu (szalonych) naukowcow”, za sprawa wpisow Grzegorza Pacewicza, wiele razy dyskutowalismy w sposob bardzo otwarty kwestie teologiczne. Zebrala sie z tego niezla antologia. Nie mowie, ze blog naukowcow jest jakim przyczynkiem do „Otwartej Teologii”, ale warto podkreslic, ze taka otwarta dyskusja teologiczna czesto toczy sie, i to zaraz za sciana.

  Swoja droga ciekaw jestem reakcji prawicy.net na „Otwarta teologie”…

  Pozdrawiam.

 2. Do Jacobsky’ego:
  dzięki za uzupełnienie. Zadziałałem zgodnie ze schematem „cudze chwalicie, swojego nie znacie” :).

 3. Witam,
  Jeden i drugi temat bardzo ciekawy.

  Pozdrawiam

 4. Witam,
  Zapraszam do wirtualnego państwa.
  Pod wpływem tego co przeczytałam tutaj wczoraj i tego co od lat nosiłam w głowie stworzyłam na GL http://www.GoldenLine.pl w Grupie Miasteczko GL Państwo. Proszę zajrzeć i może uczestniczyć…..

  Pozdrawiam

 5. zgroza …….czysta herezja , czysty synkretyzm jednym słowem teologia bez Boga.

  Pod tym „dziełem” podpisują się osoby kojarzone z Kościołem Katolickim
  co może spodować ,że niektórzy pomyślą że stanowisko Bartosia, Obirka, Hryniewicza to stanowisko Kościoła.Niestety te osoby kontestują zasady i dogmaty Kościoła Katolickiego

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php