Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

13.09.2007
czwartek

Wywiad z Gibsonem

13 września 2007, czwartek,

Jacek Walicki wytropił najnowszy wywiad z Williamem Gibsonem. Ukazał się w Washington Post („Through the Looking Glass”). Pretekstem do rozmowy stała się najnowsza książka Gibsona, „Spook Country”. Sześćdziesięcioletni dziś autor zasłynął w 1984 r. „Neuromancerem”, którym ustanowił kanon dla cyberpunku i wprowadził do obiegu takie pojęcia, jak cyberprzestrzeń i matrix (warto przypomnieć, że w 1984 Internet funkcjonował w naukowych laboratoriach, mówiło się dopiero o rewolucji komputerów osobistych, Francuzi co prawda uruchomili już Minitel stając się najbardziej wówczas usieciowionym narodem świata).

Kolejne tytuły Gibsona, jak „Rozpoznanie wzorca” i właśnie „Spook Country”  odnoszą się bezpośrednio do współczesności, wszak to autor „Neuromancera” stwierdził kiedyś, że „przyszłość jest dziś, tylko nierówno rozmieszczona”. W wywiadzie Gibson ilustruje tę tezę przypominając, że gdyby kilkanaście lat temu zaproponował jako temat zagładę ludzkości na skutek pandemii nowej zarazy (w domyśle: AIDS), uznano by to nawet za ciekawe. Gdyby jednak  dorzucił zamach na Nowy Jork samolotami pasażerskimi wbijającymi się w WTC, zawołano by ochroniarzy, traktując autora za niepoczytalnego. Dziś rzeczywistość przerosła wyobraźnię, amerykańskie służby specjalne zaczęły po 11 września zatrudniać jako doradców reżyserów filmów s-f i producentów gier komputerowych, a Ridley Scott przyglądając się temu, stwierdził niedawno, że  gatunek science fiction po prostu umarł. Być może umarła po prostu przyszłość, albo raczej nasza zdolność do myślenia o niej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. Bardzo miły powrót do lektury Antymatrixa 🙂
  (Obiecuję poprawę, praca siadła mi na głowie… Ale co to za praca! ;-))

  Polecam Pattern Recognition, chociaż z góry ostrzegam: to nie jest absolutnie cyberpunk. Raczej powieść z gatunku internet fiction 😉

  Idę poszukać Spooka na amazonie. Może jakaś promocja, heh…

 2. Każda nowość informatyczna rodzi zagrożenie tak dla jednostki jak i układów.Zgrożenia,że niedostatek samokrytyki będzie mógł być zrekompensowany raconalną krytyką.To efekt jak daleko jest do uznania,że świat postulatów etycznych jest prawdziwie najważniejszy ze wszystkich stworzonych przez człowieka.Przy takim uznaniu ograniczy się problem ilości „śmieci,które produkują śmieci”.

 3. To ja dokładając się do komentarza Vespera mogę jeszcze dorzucić adres http://www.accelerando.org/ gdzie można przeczytać/ściągnąć inną powieść z gatunku internet fiction/cyberpunk Accelerando – co szczególnie w Antymatrixie istotne autor tej powieści jest zagorzałym zwolennikiem i krzewicielem ruchów opensource’owych i „openkulturowych”

 4. „Dziś rzeczywistość przerosła wyobraźnię, amerykańskie służby specjalne zaczęły po 11 września zatrudniać jako doradców reżyserów filmów s-f i producentów gier komputerowych

  I niby czemu ma to służyć. Chyba tylko udowodnieniu, że służbom do tej pory nie udało się zatrudnić ludzi z wyobraźnią i podstawowymi zdolnościami kojarzenia. Wystarczy poczytać sobie blog Bruce’a Schneiera ( http://www.schneier.com/blog/ ) – czołowego specjalisty od kryptografii i bezpieczeństwa, żeby uświadomić sobie, jak bezmyślne działania podejmowane są w ramach tzw. walki z terroryzmem.

  Oczywiście nie tylko służby specjalne są siedliskiem ludzi słabo-kojarzących. Cały przemysł rozrywkowy zgłupiał myśląc, że można opracować system ochrony treści cyfrowych, którego nie da się złamać. Takie myślenie powoduje, że komfort życia złodzieja nie zmienia się, pogarszany zaś jest komfort życia i ograniczane prawa człowieka uczciwego.

 5. .. „Dziś rzeczywistość przerosła wyobraźnię, amerykańskie służby specjalne zaczęły po 11 września zatrudniać jako doradców reżyserów filmów s-f i producentów gier komputerowych…” – UBIQ

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php