Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

14.09.2007
piątek

Zapraszamy na Księżyc

14 września 2007, piątek,

CNET_NetworksFirma, która zdoła do 31 grudnia 2012 r. wysłać na Księżyc bezzałogową rakietę z samobieżnym robotem, dostanie 20 mln dolarów. Robot musi przejechać 500 m po księżycowym gruncie nadając obraz wideo ze swej podróży. To nowa wersja nagrody Ansari X, która pierwotnie, ustalona w kwocie 10 mln dolarów trafiła do producenta pierwszej prywatnej rakiety, jaka wzbiła się w kosmos (sztuki tej dokonał w 2004 r. Burt Rutan wspierany finansowo przez Paula Allena, współzałożyciela Microsoftu).

Teraz stawka wzrosła,  sponsorem nagrody (obecnie jej nazwa to Google Lunar X Prize) jest Google, a cała pula wynosi, jak informuje „NewScientist”, 30 mln dolarów. 5 mln dostanie drugi zespół, pozostałe pięć milionów przeznaczono na uhonorowanie poszukiwań resztek po misjach Apollo. Doradcą fundacji Ansari jest Edwin Buzz Aldrin, drugi człowiek na Księżycu z misji Apollo 11.

Gdyby nie udało się dokonać sztuki w oznaczonym terminie, konkurs zostanie przedłużony do 31 grudnia 2014 r., ale kasa już będzie mniejsza – 15 mln. Eksperci szacują, że w USA można w tej chwili doliczyć się 4-5 prywatnych zespołów gotowych do podjęcia współzawodnictwa. Koszt ekspedycji: 20 – 60 mln dolarów.

My w Polsce mamy swoje wyzwanie, zorganizować Euro 2012. Może ogłosić podobny konkurs, jak w USA, wszak budowa autostrad to nad Wisłą kosmiczne wyzwanie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. Taaak, tylko że Google nam raczej za te stadiony nie zapłaci…

    To może Radio Maryja…

  2. Ojczulek R. już zaczyna druk cegiełek 😉

  3. Poki ci Japonia jest w przededniu wyslania wlasnej sondy ksiezycowej. Chinczycy tez az piszcza, zeby zatknac swoja choragiewke na Srebrnym Globie. Bajko ty moja ! A tymczasem jest jeszcze tyle rzeczy do zbadania na Ziemi (np. dno oceanow) ! I blizej to, i taniej, i z korzysciami wazniejszymi o kosmiczny rzad wielkosci niz eksploracja Ksiezyca z doskoku…. Ech, proznosc ludzka.

    Uwaga tehcniczna: proponuje standaryzacje rozmiaru zdjec uzywaneych do ilustracji Panskich wpisow, bo tym zdjecie jest niepotrzebnie takie duze, przez co wpis wyglada po prostu karykaturalnie. Zreszta nie pierwszy to juz raz, Panie Redaktorze.

    Pozdrawiam.

  4. Myślę, że twórczy wkład w ten konkurs mogliby włożyć polscy prawnicy tak interpretując regulamin, żeby nie trzeba było nic wystrzeliwać w celu zainkasowania kasiorki. Przecież nie chodzi o to, żeby się narobić, nie? Podobnie z EURO 2012 trzeba będzie zrobić jakiś myk i wystrychnąć na dudka (za przeproszeniem) całą uefę z fifą razem wzięte.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php