Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

17.09.2007
poniedziałek

Rocznica Ciołkowskiego

17 września 2007, poniedziałek,

Rosjanie obchodzą dziś 150 rocznicę urodzin Konstantego Edwardowicza Ciołkowskiego. Polskiego pochodzenia Święty od Kosmosu był postacią co najmniej wieloznaczną. W sowiecko-rosyjskiej hagiografii przedstawiany jest jako pionier nie tylko rosyjskiej, ale także światowej kosmonautyki. Jego rywalem o palmę pierwszeństwa jest Amerykanin Robert H. Goddard. Faktem jest i tak, że w okresie międzywojennym i wojennym największe osiągnięcia w zakresie technik rakietowych mieli Niemcy (ich projektem kierował Wernher von Braun, wywieziony po wojnie z dużą grupą inżynierów do USA). To właśnie zmodyfikowana rakieta V-2 wyniosła na orbitę Sputnik-1. My i tak wiemy, że pionierem techniki rakietowej był obywatel Rzeczypospolitej, Kazimierz Siemienowicz, generał artylerii żyjący w pierwszej połowie XVII w.

Ciołkowski zajmował się nie tylko nauką, ale był także przedstawiciele rosyjskiego kosmizmu, swoistego mistycyzmu kosmosu. Kosmizmem zaraził się od Mikołaja Fiodorowa, „Moskiewskiego Sokratesa”, autora monumentalnej księgi „Fiłosofija obszczego dzieła”, w którym prognozuje możliwość osiągnięcia nieśmiertelności i doprowadzenia do zmartwychwstania wszystkich zmarłych oraz zagospodarowania kosmosu. Fiodorow dał Ciołkowskiemu do czytania m.in. „Wokół Księżyca” Juliusza Verne’a. Z kolei Ciołkowski przekazał tomy „Fiłosofii” Fiodorowa Sergiejowi Korolewowi, głównemu konstruktorowi sowieckich rakiet (Fiodorow, nomen omen, był nieślubnym synem księcia Gagarina).

Ciołkowski rozwijał kosmizm Fiodorowa próbując przemienić go w projekt techniczny. Był ona także autorem szalonego projektu eugenicznego, którego celem była hodowla geniuszy. Ale na początku XX stulecia eugenika była w modzie na całym świecie, o wyhodowaniu Nowego Człowieka marzyli nie tylko władcy państw totalitarnych. Polecam ciekawy krytyczny tekst o Ciołkowskim „Antychryst czy faszysta?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php