Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

19.10.2007
piątek

Indeks wolności prasy

19 października 2007, piątek,

Wczoraj spędziłem miłe chwile na rozmowach z Jackiem Walickim, oczywiście zajmując się głównie polityką (cóż, wybory już za chwilę). Jak zauważył Jacek, obecna władza amerykańska niewiele różni się od obecnej władzy polskiej, jednakże instytucjonalne zabezpieczenia demokracji są w USA znacznie silniejsze. Trójpodział władzy jest rzeczą świętą. Inne też jest w USA zaangażowanie obywatelskie, zwłaszcza w politykę lokalną. W niedzielę jednak mamy sprawdzian, więc poczekam z dalszymi uwagami.

Dziś jednak Jacek podesłał mi link do informacji, którą przegapiłem – 16 października organizacja Reporterzy bez Granic opublikowała kolejny indeks wolności prasy (o wolności słowa też z Jackiem gadaliśmy). Zanim przejdę do listy, zasadnicza uwaga autorów: blogerzy  w złowrogi sposób zostali uznani za przedstawicieli „czwartej władzy”. Złowrogi, bo są dziś prześladowani na równi z zawodowymi, niezależnymi dziennikarzami w krajach takich, jak Chiny, Pakistan, Birma, Wietnam, Białoruś. Autorzy raportu stwierdzają, że nadzieje na złagodzenie cenzorskiego reżimu w Chinach w związku z przyszłoroczną olimpiadą wydają się płonne. W 1980 r. świat potrafił zbojkotować olimpiadę w Moskwie, Chin  nikt nie zbojkotuje.

A jak wygląda sam ranking? Polska, która wylądowała na 56 miejscu została uznana wraz z Bułgarią za czarne charaktery w Unii Europejskiej, jesteśmy bowiem jedynymi krajami, które nie zmieściły się w pierwszej 50. Początek tabeli to w kolejności: Islandia, Norwegia, Estonia, Słowacja, Belgia, Finlandia, Szwecja, Dania, Irlandia, Portugalia. Stany Zjednoczone są na 48 miejscu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. bo my jesteśmy krajem tradycjonalistycznym raczej, a cenzura ma u nas długą tradycję… :/

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php