Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

19.10.2007
piątek

Strajk pisarzy

19 października 2007, piątek,

Ameryka drży na myśl o nadchodzącym strajku scenarzystów i pisarzy. 31 października wygasają kontrakty hollywoodzkim scenarzystom zrzeszonym w związkach zawodowych (Writers Guild of America). Twórcy zagrozili, że nie podpiszą nowych kontraktów, jeśli nie będą one uwzględniać dodatkowych wpływów z publikacji programów za pomocą Nowych Mediów: na płytach DVD, w internecie, telefonach komórkowych. Producenci bronią się, że nikt nie wie, czy Nowe Media przynoszę jakiekolwiek pieniądze, więc nie ma też podstawy, by naliczać honoraria.

Rezultaty ewentualnego strajku (jeśli do niego dojdzie, będzie pierwszym od 20 lat) szybko będzie widać na ekranach amerykańskich telewizorów: więcej powtórek, reality show nie wymagających scenariuszy. WGA ma dziś podać wyniki głosowania w sprawie protestu, jednocześnie trwają intensywne negocjacje z producentami.

Amerykański przemysł rozrywkowy jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu USA, gałęzi przeżywającej na dodatek ciągłą rewolucję na skutek zmian technologicznych. Dziś strajk „gryzipiórków” może być równie groźny dla PKB, jak niegdyś protest górników.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
  1. Gdybyż u nas zastrajkowali scenarzyści seriali. Cóż za ulga 😉

  2. A czy nie wystarczy zapis o PROCENCIE z wpływów z Nowych Mediów? Wtedy – jeśli się nie przyjmie – producent nie straci, a jeśli się przyjmie (na co wszystko wskazuje) – będzie go stać na wypłatę honorarium.

  3. Bo cóż się może zdarzyć jeśli zastrajkuje sama myśl polemiczna i człowiek nie będzie chciał dokonywać już dłużej krytyki bez odzewu, bez znaczenia 🙂


    Przyszła Koalicja?
    http://www.profeo.pl/board/topic/1429/Przysla-Koalicja.html

  4. Zapowiada sie ciekawie 😀 Czekam z niecierpliwością :]

  5. A to ciekawe, ciekawe… A jak to się ma do informacji oraz całego wrzasku producentów oraz RIAA czy MPAA o milionowych stratach spowodowanych przez piractwo DVD? To jak to jest- jak chodzi o ‚piractwo’- „milionowe, MILIONOWE straty”, jak trzeba zapłacić prawdziwym twórcom- „my biedni jesteśmy a do tego całego DVD to my tylko dopłacamy”? Chciałbym, by nasi ‚obrońcy’ ‚własności intelektualnej’ odnieśli się do tego. Może np. wypowiedziałby się pan Lis? Tak skory do odsądzania od czci i wiary ‚piratów’?

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php