Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

2.11.2007
piątek

Wyścig robotów

2 listopada 2007, piątek,


Już jutro w Victorville w Kalifornii odbędzie się wielki wyścig robotów, a dokładnie – samochodów z automatycznymi systemami sterowania, donosi MIT’s Technology Review. Zawody o nazwie Urban Challenge sponsoruje amerykańska Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), a projekt jest następcą wyścigów Grand Challenge, kiedy automatyczne samochody ścigały się w terenie pustynnym. Teraz stawka jest większa, a wyzwanie trudniejsze – auta będą poruszać się w terenie miejskim, napotykając wszystkie problemy normalnego ruchu samochodowego. Do startu zostało dopuszczonych 11 pojazdów, w większości przygotowanych na amerykańskich uczelniach (startują takie „firmy”, jak MIT, Stanford, Carnegie Mellon, Virginia Tech).

DARPA liczy, że przygotowane i zademonstrowane podczas wyścigu rozwiązania będzie można szybko zastosować w wojsku, do konstrukcji automatycznych samobieżnych pojazdów. Mogłyby one np. tworzyć bezzałogowe konwoje poruszające się po niebezpiecznym terenie. W ciągu pięciu lat technologie z Urban Challenge powinny jednak także trafić do cywila, zwiększając bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zobaczymy, w każdym razie filmy prezentujące niektóre z pojazdów pokazują rzeczywiście imponujące rezultaty (Stanford, MIT, Carnegie Mellon).

Zwycięzca jutrzejszych zawodów dostanie 2 mln dolarów, za drugie miejsce jest milion, za trzecie 500 tys. Wydarzenie będzie transmitowane w Sieci. Tu z kolei można obejrzeć zdjęcia i dodatkowy materiał filmowy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php