Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

5.11.2007
poniedziałek

Urban Challenge rozstrzygnięty

5 listopada 2007, poniedziałek,

Tartan.jpgWyścig sterowanych automatycznie samochodów zakończył się zwycięstwem zespołu z Carnegie Mellon University (Tartan Racing Team). Wygrana, przypomnijmy, to 2 mln dolarów. Miejsce drugie, Stanford Racing Team ze Stanfordu (1 milion). Trzecia pozycja – Victor Tango Team z Virginia Tech (500 tys.). Dyrektor DARPA, Tony Tether stwierdził, że wszystkie zwycięskie samochody poradziły sobie z zadaniami, a nie były one łatwe – auta musiały przejechać bez kierowców 60 mil przez miasto, dostosowując się do ruchu i przepisów. O zwycięstwie zadecydował czas przejazdu. W sumie zawody ukończyło 6 pojazdów z 11 zakwalifikowanych. Warto zauważyć, że wszystkie zwycięskie samochody zostały przygotowane w uczelniach, a nie w supertajnych wojskowych laboratoriach. Wojsko ograniczyło się do sponsorowania współzawodnictwa.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Ciekawe kiedy w podobny sposób wojsko zacznie poszukiwać np. nowego czołgu. Metoda zasadniczo ciekawa choć cel podskórny mało szczytny. Chyba bowiem nikt nie ma złudzeń że wojsko użyje takiej technologii do skonstruowania automatycznie sterowanej ciężarówki. Prędzej automatycznego wozu bojowego.

  2. Mysle, ze i tak i nie. Systemy automatycznie strzelajace do kazdego celu sa stosowane od dawana na okretach (np. Vulcan-Phalanx). Zdaje sie, ze pomylka w wylaczeniu trybu „auto” byla przyczyna przynajmniej jednego zestrzelenia swojego samolotu podczas cwiczen.
    Nie wierze w tej chwili w celowosc budowy wozu bojowego na dzisiejsze pole walki „wojny asymetrycznej”. Za latwo ustrzelic cywila (np. podstawione dziecko z makieta karabinu) – koszty propagandowe i polityczne moga byc za wysokie.
    A propos ciezarowki – ciekawe jak beda je zabezpieczac przed rozkradzeniem ladunku.

  3. To już będzie przedmiotem kolejnego konkursu. Nagroda tylko będzie wyższa 😉

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php