Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

4.12.2007
wtorek

Blogująca Francja

4 grudnia 2007, wtorek,

Skoro już jestem dziś przy francuskich tematach, to jeszcze polecam ciekawy wpis Krzysztofa Urbanowicza na temat badań dotyczących blogowania w Europie. Urbanowicz informuje:

Młodzi Francuzi dzierżą palmę pierwszeństwa w blogowaniu. W Europie, to oni najczęściej blogi czytają, piszą i komentują – jak wynika z ostatniego raportu firmy Forrester, która przebadała 1000 internautów w wieku od 12 do 24 lat.

Raport informuje w jakim kraju młodzi czytają blogi najczęściej:

* 72% we Francji
* 68% we Włoszech,
* 54% w Hiszpanii,
* 52% w Szwecji,
* 43% w Wielkiej Brytanii,
* 33% w Niemczech i Holandii.

O tyle dla mnie ciekawa historia, że jeszcze kilka lat temu, gdzieś pod koniec lat 90. uważano Francuzów za zapóźnionych w internetowym rozwoju. Winę zwalano na wszystkie możliwe francuskie grzechy, od etatyzmu po dyryżyzm (ręczne polityczne sterowanie gospodarką). Co się więc zmieniło?

Cóż warto chyba pamiętać, że jeszcze w 1995 r. Francja była najbardziej „usieciowionym” krajem per capita, a to ze względu na Minitel, wynalazek jeszcze z lat 80., który spopularyzował sieciową komunikację w tym kraju. Potem przyzwyczajenie do Minitela spowodowało wolniejszą adopcję internetu. Opór trwał, jak widać stosunkowo krótko. Zwłaszcza młodzi Francuzi odkryli, że Sieć jest doskonałym narzędziem debaty politycznej i autoekspresji. Wspomniany Marc Le Glatin przypomina, że gdy rząd premiera Villepina próbował wprowadzić prawo o pierwszym zatrudnieniu (CPE), powstało 28 tys. blogów prowadzących dyskusję o nowej inicjatywie legislacyjnej (ponadto z 30 mln Francuzów mających szerokopasmowy dostęp do Sieci połowa coś tworzy, od blogów po własne witryny). Potem milionowe manifestacje zmusiły do wyrzucenia projektu do kosza. Jak widać internet rewolucjonizuje, najlepiej jednak w kraju o rewolucyjnych tradycjach.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Byc może pasja blogerska francuzów ma coś wspólnego z faktem, że jest to kraj „kultury słowa” gdzie 30% populacji chciałaby utrzymywać się z pisarstwa?
    Moim zdaniem bardziej chodzi o to niż o technologię.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php