Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

6.12.2007
czwartek

Europa w perspektywie roku 2050

6 grudnia 2007, czwartek,

To tytuł konferencji zorganizowanej przez Komitet Prognoz Polska 2000 Plus przy Prezydium PAN . Po co? Czytamy w zaproszeniu:

W czerwcu 2006 roku Rada Unii Europejskiej podjęła inicjatywę uruchomienia przez Komisję Europejską we współpracy z krajami członkowskimi prac nad wizją Europy w perspektywie 2050 roku. Komitet Prognoz ?Polska 2000 Plus? PAN podjął tę inicjatywę i przystąpił do jej realizacji w styczniu 2007 roku. Wynikiem tych prac było opracowanie wstępnej wersji przedstawiającej podstawowe problemy rozwoju Europy, tak jak to dzisiaj widzimy.

Europa.jpgRezultaty tych prac zostały opublikowane w książce, znowu o takim samym tytule, a główne teksty referowali podczas spotkania ich autorzy. Jakie wnioski?  Po pierwsze, co oczywiste, nikt nie podejmował się ścisłego prognozowania, nawet analizy demograficzne w takim dystansie obarczone są olbrzymim błędem. O tendencjach można jednak mówić. W przypadku demografii sprawa jest jasna: populacja Europy będzie się zmniejszać, świata zwiększać, waga demograficzna, a dalej także ekonomiczna i polityczna naszego kontynentu ulegnie zmniejszeniu.

Ponieważ jednak ludzi na świecie przybędzie, staniemy przed wyzwaniem wskazanym przed laty przez Thomasa Malthusa: braku zasobów do zapewnienia nie tylko nawet rozwoju, ale i utrzymania ludzkiej populacji. Problemem podstawowym będzie brak wody, który dotknie nawet ponad 3 mld ludzi. Wymowa referatów była raczej pesymistyczna, wskazywała na wyczerpanie wszystkich starych paradygmatów i brak dobrych pomysłów na przyszłość.

W sumie najistotniejsze pytanie dotyczyło samej Unii Europejskiej i jej miejsca w przyszłości, czy będzie grać jako jeden podmiot, czy też ciągle będzie luźną wspólnotą państw. Jak dalece zdecydujemy się na podporządkowanie narodowej suwerenności wspólnemu projektowi mającemu stawić czoła wyzwaniom przyszłości?

Niewątpliwie jednak nad prezentowanymi wizjami ciążyła teraźniejszość, dla mówców przyszłość to dziś, tylko że bardziej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. Europa to dwa światy, dwie kultury, dwa obszary językowe: germano-romański z jednej strony i słowiański z drugiej. Przy braku wspólnoty językowej, jak może Unia kiedykolwiek stać się czymś więcej niż wspólnotą państw? Nigdy nie będzie wspólnoty, póki nie będzie wspólnego języka. Belgia – najświeższy dowód.

 2. Olhado,
  Może jednak do tego czasu mieszkańcy tego półwyspu Azji zmądrzeją i powstaną wreszcie Stany Zjednoczone Europy. W przeciwnym przypadku będzie niewesoło.

 3. Podzielam pesymizm autorow.

 4. jasko
  to nie chodzi o polityczną wspólnotę, ale kulturową. Nie ma wspólnego języka, nasze grupy językowe są na tyle różne (rozeszły się dawno temu) podobnie jak i nasze korzenie kulturowe, że stworzenie z tego wspólnoty nie będzie możliwe. Chyba że coś się zmieni – jeśli chodzi o język na przykład.
  Moim zdaniem są dwie możliwości zmiany stanu rzeczy. Albo zdecydowanie o jednym, wspólnym języku który będzie nauczany obowiązkowo we wszystkich krajach Unii jako drugi, OBOK narodowego język, albo postęp nauki, wykorzystanie sztucznej inteligencji do stworzenia uniwersalnego tłumacza, tłumaczącego z dowolnego języka na inny „w locie”, z uwzględnieniem kontekstu kulturowego oczywiście.

 5. Ja rowniez podzielam pesymizm autorow. Dodam jeszcze, ze wszystkie te problemy, o ktorych wspominaja to jedynie wierzcholek gory lodowej, bowiem za kazdym z nich kryje sie bezwzgledna ekonomia wysysajaca z ludzi ostatnie dobra. Nie dosc ze dostep do zasobow maleje z kazdym rokiem (patrz kraje 3-go swiata) to jeszcze jest on sankcjonowany przez prywatne korporacje. Przyszlosc rysuje sie ponuro takze dla nas. Roznica polega na tym, ze nasz poziom zycia bardzo wspiera zaawansowana technika.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php