Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

10.12.2007
poniedziałek

Kłopoty ze słuchem

10 grudnia 2007, poniedziałek,

W piątek prof. Henryk Skarżyński, szef Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu ogłosił wyniki badań przesiewowych, jakie realizował w Warszawie na zlecenie władz miasta. Badani są uczniowie klas szóstych z wszystkich warszawskich szkół podstawowych. Wyniki są, bez żadnej przesady, dramatyczne. 20,5 proc. dzieci ma zaburzenia, 28,9 proc. cierpi na szumy uszne.

Tylko 3,5 proc. opiekunów dzieci zwróciło uwagę na te problemy, a przecież powodują one takie dolegliwości w życiu codziennym, jak trudności ze zrozumieniem mowy w hałasie (czyli w rzeczywistości polskiej, przepełnionej klasy szkolnej), trudności z wypełnianiem poleceń słownych.

Prof. Skarżyński nie ma wątpliwości, że częściową odpowiedzialność za kłopoty ze słuchem ponosi nasza słuchawkowa cywilizacja. Niestety brakuje jednoznacznych badań socjologicznych w tej grupie wiekowej, ale z różnych pośrednich obserwacji można stwierdzić, że koniec szkoły podstawowej to już okres pełnego zanurzenia technologicznego: komórka, empetrójka stanowią normalne elementy wyposażenia młodych ludzi i z czasem, w gimnazjum przedmioty te zaczynają nabierać coraz większego znaczenia w socjalizacji.

Obok fatalnych wyników badań uderzył jeszcze jeden wskaźnik. Ok. 20 proc. rodziców nie zgodziło się na badania (w niektórych szkołach w centrum Warszawy zgody odmówiło nawet 50 proc.), mimo że badania miały charakter nieinwazyjny, bezpłatny i odbywały się w szkole podczas zajęć, a wykonywał je renomowany państwowy instytut naukowy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Jestem ciekawa, jak uzasadniali swoją odmowę rodzice. Takie „nie bo nie”?

    Ale słuch to nie jedyny zmysł, który dostaje w „dzisiejszych czasach” łupnia. Myślę, że okulistyczne badania przesiewowe dałyby równie alarmujące wyniki. Chociaż pewnie ta działka jest lepiej rozpracowana i świadomość większa…

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php