Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

3.01.2008
czwartek

Nanotechnologie, rok obietnic

3 stycznia 2008, czwartek,

„MIT’s Technology Review” analizuje perspektywy rozwoju nanotechnologii w nadchodzącym roku. Proces praktycznej realizacji wyników prac naukowych zacznie wyraźnie przyspieszać, w efekcie zaczną pojawiać się nowe rozwiązania zwiększające wydajność baterii, a także o nowych formach wytwarzania energii elektrycznej (mowa m.in. o  przekształcaniu wibracji na poziomie nano oraz o „tkanych” przez wirusy tekstyliach zdolnych do wykorzystania energii słonecznej). Jak wiadomo, zasilanie to główny problem blokujący rozwój elektroniki użytkowej – przeciętny amerykański żołnierz uzależniony jest od kilkudziesięciu baterii zasilających wszystkie jego gadżety high-tech. Głupio dostać sygnał „battery is low” w środku misji.

Pojawią się także materiały o własnościach superadhezyjnych,  elastyczne rozwiązania elektroniczne (czyli możliwość nadrukowywania układów elektronicznych na dowolne powierzchnie). Nowy, wspaniały świat nano wylania się zza horyzontu. By lepiej go zrozumieć, polecam najnowsze rodzime kompendium wiedzy „Nanonauki i nanotechnologie. Stan i perspektywy rozwoju” pod redakcją prof. Adama Mazurkiewicza, szefa radomskiego Instytutu Technologii Eksploatacji. Książka jest pierwszym polskim wszechstronnym opracowaniem prezentującym nie tylko stan wiedzy na świecie, ale także opisującym krajowe projekty z obszaru nanotechnologii. Niestety, póki co nie jestem w stanie podać żadnego odnośnika internetowego do tej publikacji – szkoda, że nasi naukowcy tak małą wagę przywiązują do informacji.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Mam nadzieję, że nasi naukowcy wymyślą coś naprawdę przełomowego i odniosą rzeczywisty sukces – jeśli nie na skalę światową, to chociaż kontynentalną.

    Nie znam się na nanotechnologii – z tej dziedziny słyszałem jedynie o iPodzie Nano. 🙂

  2. TesTeq pisze:
    2008-01-03 o godz. 13:33

    Mam nadzieję, że nasi naukowcy wymyślą coś naprawdę przełomowego i odniosą rzeczywisty sukces

    nowy, rewolucyjny sposób destylacji alkoholu? 😉

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php