Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

8.01.2008
wtorek

Strajk scenarzystów

8 stycznia 2008, wtorek,

By odetchnąć od rodzimych strajków lekarzy i górników czas przypomnieć strajk amerykańskich scenarzystów (pisałem już o nim w „Antymatriksie”), który rozpoczął się 5 listopada. Protest rozkręca się. Wiadomo już, że z jego powodu  nie odbędzie się uroczystość wręczenia Złotych Globów. Konflikt między scenarzystami i producentami cieszy producentów gier komputerowych. Ludzie w USA z nudów, mając coraz mniej do oglądania w TV coraz chętniej sięgają po gry. Sprzedaż konsol, gier i akcesoriów osiągnęła w listopadzie 2,63 mld USD, o 52 proc. więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż samych tylko gier osiągnęła 1,3 mld USD, o 62 proc. więcej.

Ciekawe, czy widzowie, którzy odkryją, że mogą robić inne rzeczy niż oglądać telewizję, wrócą do niej, gdy strajk się skończy i pojawi się nowa oferta programowa? Czy może też jednym ze skutków konfliktu będzie radykalna zmiana na rynku mediów i wzmocnienie pozycji innych instytucji nowych mediów: portali, blogów, gier. Jak z  konfliktu wyjdą sami scenarzyści, grupa niezwykle ciekawa. Rozpiętość dochodów wśród zrzeszonych w związkach zawodowych sięga od 5 mln USD dla piszących teksty do najpopularniejszych programów do 50 tys. USD dla początkujących, przy czym bezrobocie w tej grupie przekracza 40 proc.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. Panie Edwinie, niezwykle trafna uwaga. Mieszkam w USA i pomimo, ze zwykle ogladam telewizje w ilosciach ograniczonych, ostatnio naprawde sa tylko powtorki. Nie liczac amerykanskiego football’u, ktory leci az zbyt czesto, a ktory moj maz moze ogladac w nieskonczonosc, dla mnie nie ma nic. W rezultacie odkrywam ciekawsze i bardziej produktywne zajecia. I rzeczywiscie nie wiem, czy wroce do ogladania, bo teraz nagle mam duzo wiecej czasu…

  2. „Ciekawe, czy widzowie, którzy odkryją, że mogą robić inne rzeczy niż oglądać telewizję, wrócą do niej, gdy strajk się skończy”… Hem, mam nadzieję, że nie. 🙂 A może niektórzy odkryją nawet książki (wiem, marzenia urwanej głowy).

  3. Jak rozumiem te kwoty to tak w amerykańskim stylu,znaczy się dochód roczny? Bo jeśli miesięczny, to przy tej wyższej kwocie byłoby mi i tak wszystko jedno, ale przy tej niższej, różnica jest zasadnicza.

    To chyba ma coś wspólnego z naszym podobno logarytmicznym postrzeganiem świata ;).

  4. A ja myślałem, że scenariusze filmowe powstają z wycinania i wklejania fragmentów tekstu, które zostały napisane wiele lat temu. A tu okazuje się, że istnieją jeszcze scenarzyści i w dodatku strajkują! 🙂

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php