Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

22.01.2008
wtorek

Cyberatak na sieci energetyczne

22 stycznia 2008, wtorek,

AuroraGeneratorTest.jpg18 stycznia CIA poinformowała, że w kilku miejscach na świecie nastąpiły wyłączenia elektryczności na skutek ataków przez Internet. Cyberzamachowcy zaatakowali, gdy nie dostali żądanego okupu. MIT’s Technology Review powołując się na wypowiedź Toma Donahue z CIA dodaje, że przynajmniej w jednym przypadku awaria elektryczności objęła kilka miast.

Ostatni cyberatak pokazuje w rzeczywistości, to co w marcu 2007 r. zademonstrowali uczeni pracujący w laboratorium Department of Energy w Idaho. „Aurora Generator Test”, zarejestrowany na wideo udostępnionym przez CNN ilustruje, jak można przejąć kontrolę na generatorem prądu poprzez Sieć. To, co wywołało największe wrażenie, to łatwość z jaką można działając za pomoca komputera nie tylko przejąć kontrolę ale także zniszczyć infrastrukturę fizyczną.

Warto sobie przypomnieć akty cyberwojny wobec Estonii związane z awanturą o posowiecki pomnik Spiżowego Żołnierza. Cyberwojna i cyberterroryzm stały się realnym zagrożeniem, rosnącym wraz z pogłębiającym się uzależnieniem infrastruktury nowoczesnego społeczeństwa od sieci teleinformatycznych. Niestety, cyberterroryzm nie jest ciągle traktowany z adekwatną powagą nawet w Stanach Zjednoczonych – politycy ciągle bardziej wolą inwestować w czołgi i samoloty, które są bardziej seksowne i stwarzają więcej okazji do atrakcyjnych „photo opportunities”, niż w mało zrozumiałe bezpieczeństwo komputerowe.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Problem w tym, że bezpieczeństwo i wygoda nie idą w parze.

    Użytkownicy wybierają wygodę – ot i cała tajemnica.

  2. Teraz służby specjalne przerzucą sie na ataki hakerskie.
    Tylko czekać aż jacyś „terroryści ” przejmą przez sieć elektrownie jądrową w US.Potem tylko zwalić winę na gości w turbanach gdzieś w jaskiniach , albo lepiej namierzyć hakera w ….Iranie……

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php