Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

23.01.2008
środa

Ruszył agregator ResearchBlogging

23 stycznia 2008, środa,

ResearchBlogging to bardzo ciekawa inicjatywa podjęta przez działającą na zasadzie non-profit grupę blogerów piszących o nauce. Postanowili oni stworzyć agregator skupiający teksty pisane w coraz liczniejszych blogach naukowych, a omawiające oficjalne (a więc publikowane w systemie peer review) doniesienia naukowe.Tematycznie ResearchBlogging obejmuje szeroki zakres dyscyplin (choć na razie zgromadzonych wpisów jest stosunkowo niewiele). To kolejny przejaw działania Nauki 2.0 – nowa forma informowania i dyskutowania wyników badań w sposób bardzo formalny (wymóg, by komentowana informacja pochodziła z uznanego, recenzowanego źródła naukowego), a jednocześnie otwarty. Organizatorzy inicjatywy informowali już pod koniec ubiegłego roku, że nieformalny akces do inicjatywy, polegający na umieszczeniu specjalnego znaczka, zgłosiły setki naukowych blogerów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. Póki co w dziale Political Science 0 postów, niestety.

 2. @Marchewa:
  Dopiero zaczęli, dajmy im szansę 🙂

 3. Ludzie zajmujący się na poważnie Nauką w wersji 2.0 przyjęli inicjatywę ResearchBloggin.org bardzo chłodno. Dwa główne problemy to brak jakiejkolwiek polityki uwspólniającej cytowanie materiału źródłowego (nie ma możliwości znalezienia postów na podstawie oryginalnej pracy inaczej niż przez wyszukanie tekstowe) oraz podejście odrzucające ludzi prezentujących wyniki badań w innych kanałach niż czasopisma naukowe (ResearchBlogging dotyczy wyłącznie badań zrecenzowanych i opublikowanych w czasopismach naukowych). Pionierzy „otwartej nauki” jak np. Jean-Claude Bradley nie mieszczą się w kręgu zainteresowań RB.

  Polecam Panu lekturę http://mndoci.com/blog/2008/01/24/why-i-have-a-problem-with-bpr3/ oraz artykułów tam zlinkowanych.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Pawel:
  Dziękuję za komentarz i ciekawy trop.

 6. Z ostatnich komentarzy wynika, że ludzie tworzący RB choć trochę przejęli się tymi kwestiami, aczkolwiek biorąc pod uwagę, jak wolno idzie rozwój tego portalu, nie liczyłbym na gwałtowne zmiany w najbliższym czasie (sporo wskazuje na to, że brakuje im trochę programistów).

 7. @Pawel:
  Niestety, klikając we wskazany uzyskuję jakieś dziwne efekty, w każdym razie nie mogę dotrzeć do żadnego miejsca z treścią. czy mógłby Pan sprawdzić poprawność odnośnika? Przez Google też nie jestem w stanie dotrzeć akurat do tego miejsca, choć znalazłem wiele rzeczy o Bradleyu i samego Bradleya.

 8. U mnie działa, ale to oczywiście o niczym nie świadczy.

  Czy po prawej stronie po wejściu na „mndoci.com” nie ma przypadkiem odnośników do ostatnich postów? W tej chwili post o BPR3 jest pierwszy na liście. Jest tam sporo świeżych komentarzy, razem z opisem czego wymaga BPR3/RB, żeby zindeksować poprawnie cytowane źródło (niestety nie jest to ani proste, ani wygodne).

  Poza tym polecam post Johna Udella (http://blog.jonudell.net) pt:.”Bloggers talk to bloggers, scientists talk to scientists”, który wyjaśnia dlaczego możliwość śledzenia komentarzy do publikacji w blogosferze to taka ważna sprawa.

 9. @Pawel:
  Udało się, po prostu mój Firefox głupiał, ale w safari poszło. Biorę się za czytanie.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php