Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

24.01.2008
czwartek

Dell w Łodzi, God Bless You

24 stycznia 2008, czwartek,

Dell_EMFP_02.JPGGod Bless You! zamknął swoje wyrażone po angielsku przemówienie prezydent miasta Łodzi Jerzy Kropiwnicki, a potem razem z Michaelem Dellem chwycili za nożyczki i przecięli wstęgę podczas oficjalnej inauguracji EMFP (European Manufacturing Facility Poland). Inaczej, fabryka komputerów Della w Łodzi od wczoraj działa oficjalnie, choć rzeczywisty montaż odbywa się w niej już od listopada ub.r. Jeśli uznać, że tempo budowy zarówno budynku, jak i infrastruktury (dwupasmowa droga) jest powtarzalne, to mamy szansę na Euro 2012. EMFP powstała w ciągu roku i robi dobre wrażenie w krajobrazie łódzkiego Olechowa. Łodzianie się cieszą, choć jak rozmawiałem z taksówkarzem (jedna z ofiar masowych redukcji w przemyśle włókienniczym), czym jest 1200 osób  zatrudnionych w Dellu w porównaniu z 12 tysiącami, które kilka lat temu straciły pracę tylko w jego fabryce odzieży.

Dell_EMFP_03.JPGCóż, dobre lata włókienniczej potęgi „polskiego Manchesteru” już nie wrócą. Na szczęście, Łódź w latach powojennych stała się także jedną z ważniejszych polskich ośrodków naukowo-akademickich. Dziś inwestycje w kapitał intelektualny przynoszą efekty: do miasta, które stało się ważnym centrum offshoringu  ściągają nie tylko takie firmy, jak Dell. Łodzianom tylko żal, że zgodnie oficjalnymi statystykami utracili drugą pozycję pod względem liczby mieszkańców  na rzecz Krakowa.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Mam dwa komentarze – jeden ważny, a drugi jeszcze ważniejszy:

    1) „Łodzianie się cieszą, choć jak rozmawiałem z taksówkarzem (jedna z ofiar masowych redukcji w przemyśle włókienniczym), czym jest 1200 osób zatrudnionych w Dellu w porównaniu z 12 tysiącami, które kilka lat temu straciły pracę tylko w jego fabryce odzieży. Ech, dla większości Polaków szklanka jest wciąż w połowie pusta…

    2) Czy do siedziby Optimusa, albo JTT, albo firmy Action, albo ComArchu, albo Prokomu (i tak dalej, i tak dalej) samorząd doprowadził dwupasmową drogę?

  2. @ TesTEq:
    A propos punktu 2: dobre pytanie

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php