Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

24.01.2008
czwartek

Przyszłość, trendy 2030

24 stycznia 2008, czwartek,

trendblend2008.jpg

Powyżej mapa przyszłościowych trendów opracowana przez Nowaendnext.com i Future Exploration Network. Jako strukturę mapy autorzy wykorzystali plan szanghajskiego metra. Pod tym linkiem można ściągnąć pdf z mapą wyższej rozdzielczości.

Wczoraj także, w związku z rozpoczętym World Economic Forum  został opublikowany raport „Shaping the Future” przygotowany przez Young Global Leaders. Analizuje one wiele aspektów rozwoju naszej cywilizacji do 2030 r. Musimy się pogodzić, że w tym okresie biegunem świata będzie Azja z takimi globalnymi potęgami, jak Chiny, Indie, Japonia, Korea i Indonezja. Europa ma szansę stać się słabszym przeciwbiegunem, choć ze względu na niekorzystny trend demograficzny łatwo nie będzie.

Raport jest obszerny, zwrócę w tej chwili uwagę tylko na wizję rozwoju mediów. Do 2030 głównym kanałem dystrybucji i komunikacji stanie się internet, czy raczej komunikacja oparta na IP. Z prognozowanych 2,6 biliona dolarów, jakie  wydamy w 2030 r. na media, 40 proc. pójdzie na usługi internetowe. Do 2030 nie przestaną istnieć publikacje papierowe, przeciwnie nakłady mają wzrosnąć. Niepokojącym trendem jest będzie utrudnianie dostępu do informacji, zarówno na skutek barier politycznych (blokowanie dostępu), jak i rynkowych (komercjalizacja internetu i bariery finansowe). W efekcie prawo do informacji będzie w perspektywie 2030 postrzegane jako fundamentalne prawo człowieka.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php