Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

26.01.2008
sobota

Nowa wojna religii z nauką

26 stycznia 2008, sobota,

My w Polsce mamy spór o zapłodnienie in vitro, w Wielkiej Brytanii Kościół katolicki wykopał topór wojenny nauce w związku z projektem ustawy The Human Fertilization and Embriology Bill. Ma ona regulować kwestie eksperymentów, których efektem będą cybrydy, czyli komórki zwierzęce pozbawione w całości materiału genetycznego – w jego miejsce zostanie wprowadzony DNA ludzki. Celem jest uzyskanie nie-ludzkich embrionów wytwarzających ludzkie komórki macierzyste.

Kościół sprzeciwia się możliwości takich eksperymentów zarzucając, że ustawa pozwoli na produkowanie embrionów w połowie ludzkich, w połowie zwierzęcych, czyli zwierzęco-ludzkich chimer. Naukowcy odpierają, że biskupi kłamią w swym oświadczeniu, bo cybrydy nie mają nic wspólnego z chimerami, których nie wolno robić, jak też nie ma sensu robić.

Jak donosi NewScientist, Kościół szuka sprzymierzeńców wśród innych religii, a także wśród aktywistów ekologicznych:

If people are unhappy about genetically modified tomatoes, they should be made aware of proposals in the bill to allow the creation of genetically modified human embryos! (Skoro ludzie są niezadowoleni z powodu modyfikowanych genetycznie pomidorów, to także powinni być ostrożni wobec ustawy umożliwiającej tworzenie modyfikowanych genetycznie embrionów!)

Projekt ustawy ma silne poparcie rządu i najprawdopodobniej zostanie przyjęty jako prawo. Wielka Brytania ma jeden z najbardziej liberalnych systemów regulacji eksperymentów biomedycznych, m.in. dlatego pierwsze dziecko z probówki urodziło się właśnie tam. Jak ostrzegał niemiecki filozof Peter Sloterdijk, wchodzimy w epokę kolejnego radykalnego przesunięcia antropologicznego (poprzednie to rewolucje kopernikańska, darwinowska i freudowska). Z każdym z tych przesunięć Kościół miał problem (z Darwinem sprawa do końca nie jest załatwiona). Czy to świat oszalał, czy tylko się zmienia, a Kościół tego nie dostrzega?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Dodałbym jeszcze, że Kościół miał też problemy z przyjęciem: demokracji, wolnej prasy (to z rzeczy pozanaukowych), szczepionek i przeszczepów narządów.

 2. To świat się zmienia, a Kościół sie cofa (msza trydencka, lefebvrysci), choc swietnie dostrzega zmiany. Po prostu KK nie ma interesu w poparciu jakicholwiek zmian. Trzeba poczekac jeszcze kilka lat na zmiane papieza i sobor watykanski III, ktory znowu KK przewietzry (jesli nie bedzie w miedzyczasie wstecznego soboru watykanskiego zerowego).

 3. Fakt Panstwo Watykanskie jako jedyne w Europie nie nalezy do Rady Europy (powodem jest jego prawo wenetrzne, ktore od staje od wspolczesnych norm w zakresie Praw Czlowieka). Aby cos moglo sie w KK zmienic musi zostac wybrany nie tylko nowy Papiez, ale przede wszystkim musi to byc MLODY PAPIEZ, od dawna wiadomo ze ludzie starsi wiekiem (nie mam zamiaru nikogo obrazic) nie lubia zmian i stoja na pozycjach zachowawczych.

  P.S.
  Komputer z ktorego korzystam nie ma polskiej klawiatury stad brak polskich czcionek. 😉

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pozwole sobie tylko zaluwazyc, ze ‚tomatoes’ to pomidory, nie ziemniaki. Nie ma to duzego znaczenia, tak tylko gwoli scislosci.
  Pozdrawiam.

 6. @wilkas:
  dzięki, omam wzrokowy – chyba byłem głodny. Pozdrowienia

 7. W Wielkiem Brytani najwyrazniej zapomnieli konsekwencje mieszania tego co nie ma byc mieszane. Karmili krowy miesem i dostali Mad Cow. Ale fajnie sie oglada w wiadomosciach jak te wszystkie tegie mozgi naukowe nagle padaja na kolana. Szkoda tylko tych setki tysiecy krow ktore musialy byc spalone. Ciekaw jestem jaka kara teraz na nich spadnie; napewno bedzie to jedna z najciekawszych w histroii czlowieka.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php