Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

30.01.2008
środa

Kapitał intelektualny, raport AEP

30 stycznia 2008, środa,

Akademia Ekonomiczna w Poznaniu sfinalizowała trwający już od jakiegoś czasu projekt – opublikowała „Raport o kapitale intelektualnym”, będący wynikiem wewnętrznego audytu mającego określić rzeczywiste źródło wartości tej instytucji. W czym rzecz? Wyjaśniają autorzy we wstępie:

Pojęcie kapitału intelektualnego stało się popularne stosunkowo niedawno, około 20 lat temu, w trakcie badań nad wartością organizacji. Pierwotnie chodziło o wyjaśnienie przyczyn tego, że pewne organizacje mają  większą wartość (rynkową), a inne mniejszą, niż wynikałoby to ze zgromadzonych aktywów materialnych. W każdym razie zróżnicowanie organizacji pod względem majątku nie oddawało zróżnicowania organizacji pod względem wartości.

Pojęcie kapitału intelektualnego ma  szczególne znaczenie wobec instytucji wiedzy, jaką niewątpliwie jest Akademia, zajmująca się działalnością naukowo-edukacyjną. Może to być doskonałe narzędzie ułatwiające zarządzanie, pod warunkiem że stosuje się je systematycznie, po to by eliminować czynniki obniżające wartość kapitału intelektualnego. Jak go jednak mierzyć? Wszak metodologia nie jest określona jednoznacznie, a samo pojęcie jest dosyć płynne.

Autorzy stosują różne wskaźniki, zarówno twarde (liczba tematów prowadzonych badawczych, liczba doktoratów, etc.), jak i miękkie, będące wynikiem ankiet wśród studentów i pracowników. Lektura tych wyników jest bardzo ciekawa, AEP publikuje nie tylko wyniki, którymi można się bez zastrzeżeń chwalić, ale także pokazujące, gdzie należy system poprawiać. Czas, by inne szkoły podążyły podobnym tropem i zechciały poznać prawdę o sobie. Bo prawda ta dla większości uczelni nie jest wygodna.

Przy okazji polecam witrynę Headmaster.pl redagowaną przez dr. Jana A. Fazlagicia pod hasłem „Lepsza oświata dzięki lepszemu zarządzaniu”. Fazlagić od lat zajmuje się zarządzaniem wiedzą i aplikacją tej wiedzy do isntytucji edukacyjnych.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php