Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

31.01.2008
czwartek

Żandarmeria na Ubuntu

31 stycznia 2008, czwartek,

Wczoraj francuska żandarmeria poinformowała, że rozpoczyna wielką migrację na linuksowy system operacyjny Ubuntu. To kolejny krok po wdrożeniu oprogramowania biurowego OpenOffice i przeglądarki Firefox. Operację zaplanowano na wiele lat (do 2013 r.), w drugiej połowie tego roku w Ubuntu zostanie zaopatrzonych  od 5 tys. do 8 tys. komputerów. Cały park komputerowy żandarmerii liczy 70 tys. jednostek komputerowych. Żandarmi podkreślają, że chodzi zarówno o pieniądze, jak i niezależność od rozwiązań zamkniętych.

O ile żandarmi stawiają na otwartość, ich superszef prezydent Sarkozy promuje prawo nakazujące operatorom internetu obowiązkowe filtrowanie treści naruszających prawa majątkowe (pisałem o tym na początku grudnia ub.r). Wprowadzenie takiego rozwiązania  na poziomie europejskim popiera m.in. menadżer U2, PaulMcGuinness. Ciekawe, ale szef RIAA, stowarzyszenia producentów muzycznych stwierdził, że obligatoryjne filtrowanie jest w USA niepotrzebne (choć rozwiązanie to wprowadził koncern telekomunikacyjny AT&T).  Jak widać życie jest skomplikowane, a politycy i korporacje w najlepsze bawią się naszym kosztem, twierdząc że działają w naszym interesie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
 1. Korzystam z Ubuntu na laptopie, ale nie pokonałem problemu prawidłowej obsługi systemu zarządzania energią, a pochodną tej bolączki jest gwałtowne wyłączanie się komputera, gdy w akumulatorze „skończy się prąd” oraz rozsypanie się konfiguracji po ostatnim automatycznym upgradzie kernela.

 2. @TesTeq
  Poszukaj tutaj:
  http://www.linux-laptop.net/
  http://tuxmobil.org/mylaptops.html

  A co się tyczy wdrażania Linuxa w instytucjach publicznych, to oczywiście bardzo mnie to cieszy. Sam korzystam z Linuxa od bardzo dawna, dziś zarabiam właśnie dzięki jego znajomości.
  Widzę jednak duży problem przy korzystaniu z Linuksa w miejscu pracy, jest nim brak aplikacji. Chciałem kiedyś do paru biur którymi, ,,opiekowałem się” od strony tele-informatycznej, wprowadzić Linuxa. Rozbiłem się jednak o brak wielu aplikacji typu: Fakturka, Lex itp. pod nim działających. Mam nadzieję że takie inicjatywy, jak ta francuskiej policji, spowodują że firmy tworzące oprogramowanie, zaczną dostrzegać i ten system operacyjny.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php