Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

12.02.2008
wtorek

CNN i dziennikarstwo obywatelskie

12 lutego 2008, wtorek,

Jak donosi Mike Shields w Mediaweek, CNN otwiera się w pełni na dziennikarstwo obywatelskie. Pod adresem iReport.com widzowie stacji będą mogli „wrzucać” swoje relacje wideo, podobnie jak w YouTube. CNN już eksperymentowało z materiałami typu user generated, tyle tylko że na wizję dopuszczano ok. 10 proc. nadesłanych treści. W iReport.com nie będzie ograniczeń, widzowie-nadawcy sami zadecydują, co jest dla nich newsem. Oczywiście widzowie będą mogli oceniać i komentować.

CNN zdecydowało się na szeroką współpracę z widzami pod wpływem ich przemożnej presji. Podczas tak dramatycznych wydarzeń, jak strzelanina w kampusie Virginia Tech i pożary w Kalifornii redakcja stacji była wręcz zalewana  klipami amatorskiej produkcji pokazującymi to, czego ekipa CNN zobaczyć nie mogła. Tylko w styczniu stacja otrzymała 10 tys. materiałów wideo i zdjęć od widzów.

Z kolei BBC realizuje już od jakiegoś czasu projekt Creative Archive umożliwiający widzom korzystanie z zasobów cyfrowych archiwów. Nie chodzi tylko o możliwość oglądania starych programów – można je przetwarzać i wykorzystywać we własnych produkcjach, byle nie na użytek komercyjny. Rezultaty można obejrzeć m.in. w witrynie Open University (członek konsorcjum Creative Archive). Podobną inicjatywę zaczął wdrażać British Film Institute. Licencje umożliwiające korzystanie z treści zgodnie z prawem oparte są na idei Creative Commons.

Dobrze by było, gdyby  niekończące się u nas dyskusje na temat abonamentu telewizyjnego połączyć z debatą o szerokim udostępnieniu treści, jakie powstały za społeczne pieniądze. Nie wiem, czy zwiększyłaby się ściągalność abonamentu, na pewno pojawiłyby się poważniejsze argumenty uzasadniające ten rodzaj podatku w całości przeznaczany mediom tzw. publicznym.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php