Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

21.02.2008
czwartek

Warrior Politics, Robert D. Kaplan

21 lutego 2008, czwartek,

Jacek podesłał link do ciekawego tekstu „The Power Paradox” Dachera Keltnera, amerykańskiego psychologa analizującego fenomen władzy. W tekście tym dowodzi, że cnoty „machiaveliczne” wcale nie prowadzą do sukcesu, o wiele ważniejsza jest „inteligencja społeczna”. Mówiąc najprościej, nie podstęp i przemoc, a zdolność do budowania sojuszy opartych na zrozumieniu.

Sprawa się jednak komplikuje, gdy do analizy musimy wprowadzić, oprócz ludzi instytucje związane z władzą, w tym instytucję kluczową: państwo. Niby w imieniu państwa działają ludzie, których postępowanie można badać stosują narzędzia psychologii. Jednocześnie jednak w działaniach państwa zmierzających do osiągnięcia politycznych celów, wewnętrznych i zewnętrznych, ujawnia się autonomiczna logika, którą właśnie bardzo wyraźnie opisał Machiavelli. Znowu najprościej: nie należy do spraw publicznych stosować wskazań moralności prywatnej.

Kaplan.jpgDoskonale ten problem ilustruje książka Roberta D. Kaplana „Warrior Politics”. To po trosze wyprawa w historię, by przypomnieć „wielkich mężów” Grecji i Rzymu i analiza wydarzeń najnowszych wydarzeń, by pokazać, jak nieustannie ważne są „cnoty pogańskie” w skutecznym zarządzaniu sprawami publicznymi (Roosevelt, Churchill).

Kaplan jest jednym z najlepszych amerykańskich reporterów zajmujących się sprawami międzynarodowymi. W styczniowo-lutowym „The Atlantic” opublikował doskonały tekst z Bangladeszu. Pokazuje w nim niezwykle złożoną dynamikę niebezpiecznego procesu politycznego – wzrostu znaczenia radykalnego islamu. Jednym z czynników sprzyjających radykalizacji (w kraju, w którym islam miał bardzo umiarkowaną temperaturę) jest nieustanna świadomość zagrożenia katastrofą ekologiczną (której próbkami są coroczne powodzie).

Zagrożeni mieszkańcy polegać mogą w zasadzie tylko na sieciach społecznych. Najefektywniej takie sieci wsparcia budują islamiści wspieranie funduszami z Arabii Saudyjskiej, promujące najbardziej radykalny, wahabicki islam. Pozytywna konkurencja ze strony takich instytucji, jak Grameen Bank jest bardzo istotna, jednak nie wystarcza. Sprawę natomiast dodatkowo komplikuje debata o globalnym ociepleniu, którego Bangladesz będzie pierwszą ofiarą (wystarczy, by poziom mórz podniósł się o kilka centymetrów). Widząc zagrożenie mieszkańcy Bangladeszu nie mogą zrozumieć postawy USA, najbogatszego kraju który eksportuje zamiast podjąć działania na własnym obszarze. W rezultacie spada tradycyjnie dosyć wysoka sympatia dla USA.

Teksty Kaplana doskonale pokazują, że realna gra władzy jest o wiele bardziej skomplikowana, niż wydaje się wielu „armchair strategists”, kanapowym strategom.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
 1. myślę że to przekłada się również na zarządzanie firmą

 2. uprzejmie donoszę że:
  http://wiadomosci.onet.pl/1698065,441,1,1,item.html
  Japonia wystrzeliła rakietę, która ma wynieść na orbitę supernowoczesnego satelitę. Jego celem jest przetestowanie nowej technologii „superszybkiego internetu”, który ma być dostępny dla wszystkich na świecie.
  Rakieta z satelitą WINDS, jest wspólnym projektem Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) i Mitsubishi Heavy Industries.

  Jeśli nowa technologia okaże się sukcesem, użytkownicy będą mogli z niej skorzystać za małą opłatą dostając w zamian dostęp do internetu o wielokrotnie większej prędkości przesyłania danych niż dotychczasowe połączenia kablowe czy usługi DSL.
  Według agencji Associated Press satelita umożliwi korzystanie z internetu o prędkości 1,2 gigabajta na sekundę (GB/s)!

  – Poza zwykłymi użytkownikami, nowa technologia to ogromne możliwości dla telemedycyny, która umożliwi wysokiej jakości usługi medyczne na odległych terenach. Oznacza to również wzrost skuteczności nauczania na odległość, poprzez łączenie studentów i wykładowców oddalonych od siebie dużymi obszarami ? mówi przedstawiciel JAXA.

 3. A jakie sa z tego wnioski dla Polski? Czy mamy po prostu zaakceptowac, ze

  … since you know as well as we do that right, as the world goes, is only in question between equals in power, while the strong do what they can and the weak suffer what they must

  ?

  (jak cytujac Tukidydesa cytujacego Atenczykow pisze Kaplan)

  Teza Kaplana, ze ludzie sa ciagle tacy sami od czasow Wojen Peloponeskich jest na pewno prawdziwa – ale jednak system w ktorym Ci ludzie dzialaja sie zmienia. To co byly swietna polityka dla tyrana Syrakuz, juz niezbyt zadzialalo dla Pol Pota.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php