Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

28.02.2008
czwartek

Agamben, Zimbardo, Abu Ghraib

28 lutego 2008, czwartek,

Dziś Philip Zimbardo, amerykański psycholog który wsławił się przed laty stanfordzkim eksperymentem więziennym (pokazał w nim, jak łatwo zwykli ludzie stają się oprawcami) mówić będzie na konferencji TED o amerykańskich zbrodniach w irackim więzieniu w Abu Ghraib. „Wired” publikuje wywiad z Zimbardo uzupełniony wstrząsającą dokumentacją zdjęciową.

Traf chciał, że akurat we wtorek w Poznaniu w Teatrze Ósmego Dnia uczestniczyłem w dyskusji o Giorgio Agambenie zorganizowanej przez Krytykę Polityczną. Agamben w książce „Homo sacer” (niebawem ukaże się nakładem Prószyńskiego), a następnie w kolejnych swych pracach analizuje fenomeny władzy, polityki, suwerenności, działania prawa i przemocy. Kluczowe dla niego pojęcia to biopolityka, obóz koncentracyjny, stan wyjątkowy i właśnie Homo sacer, człowiek pozbawiony człowieczeństwa, postawiony poza prawem, którego można zabić nie popełniając zbrodni zabójstwa.

Analizy Agambena, inspirowane myślą Schmitta, Benjamina, Kantorowicza, Foucaulta nabrały złowieszczej aktualności w związku z wojną w Iraku. Pojmanie Saddama, jego proces i egzekucja doskonale ilustrują proces starcia dwóch suwerenności, legitymizowania nowego ładu politycznego, którego elementem jest „założycielski przelew krwi”. Abu Ghraib i Guantanamo odsłaniają dodatkowy jeszcze wymiar problemu, kiedy aspekty z kategorii filozofii polityki mieszają się ze zwykłą psychologią.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. jeszcze 2 tyg. temu byłem daleki od poświęcania większej uwagi teoriom spiskowym, ale pod wpływem „impulsu” ze strony znajomego zacząłem badać, hm, trudno powiedzieć temat, ale pewien dość rozległy zakres tematyczny, którego część stanowią poczynania administracji g.w.busha i półjawnych – a przynajmniej dość enigmatycznych – stowarzyszeń/instytucji (np. bilderberg, council on foreign relations, majestic 12 i in.), których wpływ na politykę nierozsądnie byłoby pominąć. jedną ze spraw, które zjeżyły mi włos na głowie są tzw. detention centres, zwane też – sądzę, że niebezpodstawnie – „obozami koncentracyjnymi”. owe „centra” wyłaniają się w kraju pierwszej poprawki bez większego rozgłosu, mainstreamowe media oczywiście nie poświęcają im zbyt wiele uwagi. znalazłem też niepokojące informacje o aktach prawnych (ustawy, dyrektywy, jak zwał tak zwał), uchwalonych w usa w ciągu ostatnich 2 lat. chodzi o ustawy, kt. umożliwiają prezydentowi niemal (?) całkowite przejęcie władzy w wypadku „emergency” (klęska żywiołowa, „atak terrorystyczny”), czyli zupełne uniezależnienie się od władzy kongresu. przepraszam za rozwleczonego posta, wklejam linki i odsyłam do źródeł (jest ich zresztą cała masa): http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2008/02/04/ED5OUPQJ7.DTL , http://www.prisonplanet.com/articles/january2007/080107americangulag.htm , http://www.prisonplanet.com/articles/january2006/090106torturechildren.htm pozwolę sobie przytoczyć tytuł tego ostatniego artykułu – jest mocno wstrząsający i powinien skłonić do lektury tekstu: „Bush Advisor Says President Has Legal Power to Torture Children”. badania opinii publicznej wykazały, że 1/3 (albo 1/2, nie pamiętam dokładnie, nie chcę zawyżać..) amerykanów uważa, że 9/11 to robota służb specjalnych (cia, mossadu bądź do spółki). temu tematowi jest poświęcone mnóstwo stron www i analiz – nie są to bynajmniej wróżby z fusów czy „antysemickie” popłuczyny (choć są i takie). nie chciałbym zawracać głowy, ale ciekaw jestem Pańskiej opinii w tej sprawie:) wpadłem ostatnio w apokaliptyczny nastrój, dodam, że „detention camps” czy military commissions act of 2006 & co. to – taki obraz wyłania się z mojej dotychczasowej kwerendy – wierzchołek góry lodowej…. strach się bać. pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php