Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

5.03.2008
środa

Czyste technologie węglowe, konferencja

5 marca 2008, środa,

Niebawem, bo 17 i 18 marca odbędzie się konferencja „Czyste technologie węglowe: geologiczne aspekty podziemnego składowania i procesowania węgla”. Tytuł brzmi okrutnie naukowo, choć konferencja ma także cel polityczny: po pierwsze, zbudowanie w Polsce spójnej polityki przestawiającej naszą gospodarkę na czyste źródła energii w oparciu o nowe technologie czystego węgla (czyli takie, które umożliwiają korzystanie z węgla bez negatywnych konsekwencji ekologicznych). Po drugie, chodzi o to, żeby przekonać Unię Europejską, że wyjątkowy polski problem z węglem nie jest problemem, tylko szansą, m.in. technologiczną. Wszak Afryka Południowa przez lata izolacji zmuszona była do rozwinięcia technologii przeróbki węgla, dzięki którym jest dzisiaj potęgą budującą instalacje upłynniania i gazyfikacji m.in. w Chinach. Sami organizatorzy tak definiują swój zamiar:

Celem konferencji „Czyste technologie węglowe: geologiczne aspekty podziemnego składowania i procesowania węgla” jest dyskusja w gronie najwybitniejszych specjalistów, ekspertów, przedsiębiorców i polityków wszystkich aspektów nowej polityki energetyczno-klimatycznej, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa podziemnego składowania CO2 i procesowania węgla. Ważnym elementem konferencji jest analiza konsekwencji dla Polski nowej polityki i próba przedstawienia kompleksowego planu działań w obszarze transformacji naszej energetyki, wyznaczania i budowy bezpiecznych składowisk CO2, ambitnego programu badań i rozwoju czystych technologii węglowych oraz uruchomienia programu wzbogaconego wydobycia gazu ze złóż krajowych. Celem konferencji jest przekonanie naszych partnerów europejskich, że technologie procesowania węgla mogą być „czyste” i Polska, respektując nową politykę energetyczno-klimatyczną, ma ambicje stać się europejskim liderem w dziedzinie czystych technologii węglowych.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest oczywiście prof. Jerzy Buzek (patrz wywiad dla „Polityki”), udział zapowiedzieli ministrowie: nauki, środowiska i gospodarki, a także unijny komisarz ds. energii, Andris Piebalgs. Więcej informacji o konferencji, możliwości uczestnictwa i programie na witrynie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php