Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

7.03.2008
piątek

Siła miłości

7 marca 2008, piątek,

Mirek Filiciak zastanawia się w swojej relacji ze spotkania z Henrym Jenkinsem, w jaki sposób blogi zmieniły funkcjonowanie intelektualistów i ich miejsce w publicznej debacie. Kto bloguje, ten istnieje (przynajmniej w pewnej subkulturze), kto nie bloguje, tego nie ma (choćby dlatego, że nie upomni się o niego żadna wyszukiwarka).

Z kolei Kevin Kelly poleca w swoim blogu wypowiedź Claya Shirky, autora wydanej właśnie książki „Here Comes Everybody: The Power of Organizing WithoutOrganization” wyjaśniającej fenomen bezinteresownej współpracy w Sieci. Shirky rozwija argumentację Kelly’ego, że siłą napędową internetu jest miłość, nie żądza zysku.

Big love is a renewable building material

mówi Shirky. Jak sprawdzić, czy projekt ma przed sobą przyszłość? Nie należy badać, czy jego uczestniczy zafascynowani są celem przedsięwzięcia, tylko jakie się odnoszą do siebie wzajemnie, jaką tworzą wspólnotę, czy są gotowi siebie wspierać. Shirky kończy wypowiedź słowami (całość na filmiku):

We have always loved one another. We?re human, its something we?re good at. But up until recently, the radius and half-life of that affection has always been quite limited. With love alone, you can get together a birthday party. Add coordinating tools, and you can write an operating system. In the past, we would do little things for love, but big things, big things required money. Now we can do big things for love.

Ciekawe, że socjologiczne podstawy dla pomysłów Kelly’ego i Shirky’ego stworzył już w roku 1990 francuski socjolog Luc Boltanski w książce „L’Amour et la Justice comme competences”. Doskonale wyjaśnia w niej rolę miłości i poczucia sprawiedliwości jako mechanizmów nadających strukturę działaniu społecznemu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Trzeba przyznać, że Kevin Kelly jest ostatnio w doskonałej formie. Jeden z jego ostatnich wpisów „1,000 True Fans” jest równie inspirujący, jak „Better Than Free”. Polecam.

css.php