Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

17.03.2008
poniedziałek

Genetyka dla ludu

17 marca 2008, poniedziałek,

Jakiś czas temu pisałem o nowych usługach dla ludności polegających na możliwości zamówienia sobie osobistego profilu genetycznego („Genetyka dla ludu”). Postęp szybko dotarł nad Wisłę, podobną usługę od marca można zrealizować w „Damianie” i to w konkurencyjnej dla oferty zagranicznej cenie, za 1500 zł (w porównaniu z 1ooo dolarów w USA). Po „Naszej klasie” czas na portal „Nasz genom”. Przebadanie całego narodu umożliwiłoby definitywne rozwiązanie problemów, kto w naszym kraju jakie ma korzenie. Obawiam się jednak, że będzie problem ze zidentyfikowaniem genu prawdziwego Polaka.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Gdyby zidentyfikowano gen prawdziwego Polaka, to mielibyśmy usprawiedliwienie dla naszych przywar narodowych.

 2. Pisząc niedawno o firmie 23andme (http://przemyslenia.blogspot.com/2007/12/kobieca-sia.html) nie przypuszczałem, że usługi tego typu tak szybko będą powszechne i stosunkowo tanie. Postęp zdumiewający!

 3. Wszystko zalezy za ile oferujacy usluge kupuje niezbedne odczynniki do przeprowadzenia testu. BYc moze polska struktura cenowa takich firm jak Qiagen czy Invitrogen jest inna niz w USA, i dlatego udalo sie zjechac z cena do poziomu 1500 PLN, co i tak nie jest tani, biorac pod uwage koszt jednostkowy (nawet jesli mowa o rynku kanadyjskim) zestawu do pobierania materialu biologicznego oraz ekstrakcji z niego DNA, koszt reakcji PCR i inne tego typu parametry.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Sławek:
  Dzięki za przypomnienie. To prawda, że podobne badania prowadzi się już od jakiegoś czasu, nowością (istotną) jest natomiast ich umasowienie.

 6. Hmm, ale czy w przypadku ceny = 1500 PLN (która z czasem zapewne spadnie) można mówić o masowym charakterze?
  Z drugiej strony trochę mnie przeraża wizja stworzenia takiego portalu: dopieroż by się zaczęło, kto jest „genetycznym patriotą” a kto nie:)

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php