Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

19.03.2008
środa

Arthur C. Clarke nie żyje

19 marca 2008, środa,

300px_Clarke_sm.jpg„Dostatecznie zaawansowana technologia nie różni się od magii”, to trzecie prawo Clarke’a, jednego z klasyków literatury science-fiction. Zmarł w nocy w swym domu w Sri Lance, pozostawiając wiele niezapomnianych dzieł. Chyba najważniejsze, to „2001, Odyseja kosmiczna” z głównym bohaterem komputerem HAL 9000. Pisałem o nim w „Polityce” w 2000 r.:

HAL był tworem wyjątkowym. Jego pełna nazwa to Heuristic Programmed Algorithmic Computer, czyli maszyna łącząca zdolność działania według zaprogramowanych algorytmów z umiejętnością uczenia się. W efekcie superkomputer z „Odysei” był nie tylko inteligentny. Potrafił mówić, czytać z ruchu ust, doskonale grał w szachy i – co najważniejsze – odczuwał. Mówiąc szczerze, był najbardziej ludzką postacią filmu Kubricka. W pewnym momencie nastąpiła jednak awaria i HAL musiał rozwiązać dylemat: wybrać między powodzeniem misji i posłuszeństwem wobec członków załogi. Jak pamiętamy, zdyscyplinowane pudło zaczęło uśmiercać ekipę Voyagera. Tylko przez przypadek Dave Bowman zdołał przechytrzyć komputer i pozbawić go zasilania. Mordowanie HAL-a to chyba najdramatyczniejsza scena „Odysei”. Maszyna błaga Dave’a: „Dave, przestań… Ja czuję… Mój umysł odchodzi… Ja czuję”.

Sławę prognosty i wizjonera przyniósł Clarke’owi artykuł w czasopiśmie „Wireless World”, w którym młody inżynier analizował możliwość transmisji sygnałów radiowych za pośrednictwem obiektu umieszczonego na orbicie geostacjonarnej.

Pierwsze prawo Clarke’a mówi:

„Kiedy wybitny, lecz starszy uczony mówi, że coś jest możliwe, niemal na pewno ma rację. Gdy mówi, że coś jest niemożliwe, najprawdopodobniej myli się”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php