Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

20.03.2008
czwartek

Czysty węgiel, konferencja, c.d.

20 marca 2008, czwartek,

O krakowskiej części konferencji poświęconej czystym technologiom węglowym już wspominałem. We wtorek konferencja przeniosła się do Katowic, gdzie dalej dyskutowano o problemach związanych z węglem i szukaniem odpowiedzi na pytanie, jak uczynić z tego surowca paliwo przyszłości. Najważniejsze przesłanie, które wynikało już z wstępnych prezentacji podczas dnia krakowskiego konferencji jest takie, że nie brakuje w tej chwili w Polsce ciekawych projektów biznesowo-technologicznych. Jeśli choć część wypali, możemy za kilkanaście lat mieszkać w zupełnie innym (w sensie pozytywnym) kraju.

Projektom tym będę się przyglądał, teraz krótka natomiast relacja z wizyty, jaką miałem przy okazji wyjazdu na południe Polski. Otóż w Krakowie zajrzałem do firmy „Energocontrol”. To typowa „profesorska” spółka, firma (a raczej w tej chwili grupa kilku firm) inżynierska założona przez prof. Tadeusza Uhla z Akademii Górniczo-Hutniczej. Jest on ciągle czynnym naukowcem (pełni w tej chwili funkcję kierownika Katedry Robotyki i Mechatroniki na AGH).

Ogniwo.jpg„Energocontrol” pracuje w tej chwili nad ciekawym wdrożeniem – generatorem energii opartym na ogniwie paliwowym. Generator ma ruszyć za kilka dni, stosunkowo niewielkich rozmiarów system pracujący w cyklu CHP (Combined Heat and Power), czyli wykorzystujący zarówno energię elektryczną, jak i cieplną przeznaczony jest do zasilania niewielkich obiektów, np. standardowych domów jednorodzinnych. Póki co koszt takiego urządzenia będzie zapewne poza zasięgiem przeciętnych domowników, wszak technologie związane z ogniwami paliwowymi mają ciągle charakter prototypowy.

Mniejsza jednak o to, najważniejsze że również w Polsce trwają awangardowe prace nad ciekawymi technologiami, a prof. Uhl ze swoją firmą przełamuje stereotyp polskiego naukowca produkującego mało użyteczne opracowania, których adresatem jest pokryta kurzem półka.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. projekt tego ogniwa, razem z profesorem Uhlem, opracowali też dr inż. Artur Hanc i Łukasz Sękiewicz. Dla mnie jest to powód do niejakiej dumy, ponieważ jeden z nich jest moim kuzynem 🙂

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php