Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

27.03.2008
czwartek

Chiny, inżynieria pogodowa

27 marca 2008, czwartek,

Bitwa o Tybet to tylko jedna z kampanii, jakie komunistyczne władze Chin prowadzą przed nadchodzącą Olimpiadą w Pekinie. Największym wyzwaniem już w trakcie samych Igrzysk (zakładając, że w Tybecie zapanuje spokój), będzie kontrola pogody. W Pekinie w sierpniu istnieje ponad 50 proc. szansy na obfite deszcze, które rzecz jasna nie sprzyjają rozgrywkom sportowym.

Nauka i technika znają jednak rozwiązanie. W pogotowiu czeka, jak informuje „MIT’s Technology Review”, Biuro Modyfikacji Pogody. Biuro zaopatrzone w zakupiony w ubiegłym superkomputer IBM p575 będzie modelować rozwój sytuacji pogodowej na obszarze 44 tys. km kw., na podstawie danych dostarczanych przez satelity, samoloty i radary. To wystarczy, by uprzedzać o niesprzyjających zjawiskach w kilkugodzinnym wyprzedzeniem.

Gdy na horyzoncie pojawi się wróg w postaci deszczowych chmur, do akcji ruszą oddziały bojowe. Specjalnie naszykowane samoloty będą rozpylać jodek srebra i suchy lód, a także inne substancje chemiczne, by nie dopuścić do opadów nad miejscem igrzysk. Samoloty będą miały wsparcie artyleryjskie i rakietowe.

Olimpiada będzie jednak tylko fragmentem większego projektu inżynierii pogodowej, jaki Chińczycy mają zamiar realizować (i już realizują) w skali całego kraju. Zajmuje się nim 1500 inżynierów mających do dyspozycji 30 samolotów, 7133 dział przeciwlotniczych i 4991 wyrzutni rakietowych obsługiwanych przez 37 tys. pracowników pracujących w trybie dorywczym.

To się nazywa rozmach, przy którym łatwo zapomina się o drobnym fakcie. Chińskie władze dla sprawnego przebiegu Igrzysk będą pacyfikować nie tylko Tybet i chmury. Również 1,5 mln mieszkańców Pekinu będzie musiało opuścić na czas imprezy swoje miejsca zamieszkania. Zapowiadają się igrzyska, jakich jeszcze nie było. Gratulacje dla MKOL za doskonały wybór lokalizacji.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php