Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

4.04.2008
piątek

Dania, klimat i rozwój, III

4 kwietnia 2008, piątek,

Ostatni dzień w Danii rozpoczął się od wizyty w ministerstwie klimatu i energii. Dania jako pierwsza powołała tego typu resort, wyodrębniając kwestie klimatu z problemów ochrony środowiska i integrując je z zagadnieniami polityki energetycznej. Urząd zorganizowany jest z kanonami skandynawskiej ascezy, skromna recepcja przypomina bardziej bliski mim bank spółdzielczy w Piastowie, niż fortecę władzy.

Przywitał nas Hans Jorgen Koch, podsekretarz stanu, który przyjechał na spotkanie na rowerze, z plecakiem (choć w garniturze). Opowiadał o różnych zawiłościach polityki klimatycznej, ograniczeniach emisji gazów cieplarnianych, etc. (niebawem udostępnię nagranie z jego wypowiedzi). Po tej dosyć nudnej, akademickiej prezentacji do sali wkroczyła Connie Hedegaard, minister klimatu i energii. Energia tej kobiety i przekonanie, że Dania musi osiągnąć sukces podczas konferencji COP15 (ma ona wypracować warunki międzynarodowego porozumienia klimatycznego) zmuszała do optymizmu, że i polski COP 14 uda się, nawet przy minimalnym polskim udziale.Podczas rozmów w Danii (również w wystąpieniu Hedegaard) uwagę zwraca pragmatyzm. Klimat nie jest sprawą ideologii, wśród Duńczyków i duńskich naukowców także nie brakuje sceptyków kwestionujących możliwość oddziaływania na zmianę poprzez redukcję emisji CO2. Korzystajmy jednak z tego, że jest doskonała atmosfera społeczna do podejmowania innych inicjatyw, które warto podejmować niezależnie od naukowego sporu. Energię warto oszczędzać nie tylko względu na emisję, ale po pierwsze dlatego, że się to opłaca. Po drugie, ma to sens polityczny, bo pozwala zmniejszyć uzależnienie od dostaw surowców z zewnątrz. Po trzecie, napędza rozwój technologiczny i gospodarczy. Podejście pozytywne pozwala uniknąć wielu zbędnych stresów, a daje szansę zbudowania atrakcyjnej społecznie wizji rozwoju (poniżej wystąpienie Connie Hedegaard podczas spotkania z nami w ministerstwie. Jakość nagrania nie najwyższa ale dźwięk wystarczająco wyraźny).

Jak dobrze działa ta wizja widać wyraźnie na Politechnice Duńskiej, w której istnieje wiele kierunków i programów badawczych, rozwojowych i edukacyjnych związanych z nowym podejściem do klimatu i energii. My spotkaliśmy się z przedstawicielami współpracującej z Politechniką firmy European Wind Farms, zajmującej się realizacją projektów budowy farm wiatrowych oraz ze studenckim zespołem zajmującym się projektowaniem napędów samochodowych zasilanych paliwami alternatywnym: wodorem spalanym w ogniwie paliwowym, DME jako substytutem oleju napędowego.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Kolega Duńczyk od miesiąc ubiega się o pracę negocjatora na Konferencji w Kopenhadze. Duński MSZ podobno poszukuje sporej liczby ludzi do obsługi oraz skutecznej walki o swoje interesy podczas konferencji. Wiem że w Poznaniu żadne wielkie decyzje nie będą podejmowane, ale czy wie Pan może czy nasz rząd ma określone interesy oraz cele do osiągnięcia na tej/i następnej konferencji? Oraz czy przeprowadza (bez afiszowania się w Internecie ;-)) jakieś szkolenia lub zatrudnia dodatkowy staff do obsługi – jak pisze Ministerstwo – „największej konferencji w historii naszego kraju.”?

  2. Im więcej czytam o Duńczykach, tym bardziej ich podziwiam. Oni nie znoszą marnotrastwa bardziej niż ja! Swego czasu mój szacunem wzbudził pomysł (dla większości Polaków zapewne kontrowersyjny, albo nawet obrazoburczy) żeby energię cieplną z krematorium (!) wykorzystywać do ogrzewania budynków. Sądzę, że w tej chwili już go realizują, a może nawet już działa…

  3. ciekawe relacje,.Zastanawiam się w jaki sposób można połączyć rozsądek Duńczyków z chaosem jaki panuje w polskiej sferze ochrony środowiska naturalnego?../bardzo dziwne i nie tylko to./

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php