Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

9.04.2008
środa

Andreessen o prasie i mediach

9 kwietnia 2008, środa,

Ruszam dziś do Torunia na konferencję o nowych mediach, gdzie będę mówił o ostatnich doniesieniach o śmierci prasy. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na blog Marca Andreessena, legendy internetu (twórca Netscape’a i, jak podpowiada Jacek, „serial entrepeneur”). Andreessen postanowił przeanalizować na swym blogu dzieje mediów, by stąd wyprowadzić wnioski dotycząće rozwoju internetu jako medium. Analizę rozpoczął od prasy.

Dla historyka mediów wywód Andreessena nie będzie bardzo odkrywczy, choć ciekawe są uwagi na tema rozwoju modeli biznesowych. Po pierwsze, idea gazety rodziła się bardzo długo i długo nie była zrozumiała. Pierwsze formy prasowe, czyli pamflety Pietro Aretino z Florencji z początku XVI wieku produkowane były na zasadzie: kto mi zapłaci napiszę o nim dobrze, kto nie zapłaci, zmieszam go z błotem. Przez krótki czas model ten pracował nieźle, szybko jednak publika znudziła się brakiem umiarkowania i szkalowanie przestało się opłacać.

Kolejne problemy i związane z nimi etapy rozwoju prasy (mała baza czytelnicza, dystrybucja) Andreessen porównuje do etapów rozwoju internetu (modemy wdzwaniane, mała liczba użytkowników, etc.).  W świetle tych wszystkich trudności pojawienie się gazet i ich trwanie tak długo wydać się może cudem, który być może nie musi trwać wiecznie. Zwłaszcza, gdy pojawia się nowe medium umożliwiające spełnianie podobnych funkcji komunikacyjnych, lecz znacznie mniejszym nakładem wysiłku i kosztów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php