Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

9.04.2008
środa

Raźno w tył, raport Światowego Forum Gospodarczego

9 kwietnia 2008, środa,

Światowe Forum Gospodarcze ogłosiło dziś wyniki kolejnej edycji GITR (Global Information Technology Report). Z otrzymanych danych wynika, że Polska raźno przesuwa się w tył budując mocną pozycję wśród ogona krajów, jakie kiedyś nazywano Trzecim Światem.

 

W stosunku do poprzedniej edycji GITR, w której zajęliśmy 58 miejsce w rankingu NRI (Network Readiness Index), przesunęliśmy się na pozycję 62, zaraz za Rumunię. Gdyby w ciągu roku nie przybyło kilku nowych państw, nasz upadek byłby mniej dotkliwy – t ylko na 59 miejsce.

 

NRI jest indeksem wieloczynnikowym, wypadkową ocen w kilkudziesięciu dziedzinach. Warto popatrzeć na wyniki cząstkowe. Jak zwykle, najgorzej wypadł rząd (najnowszy GITR oceniał poprzedni rząd, jest więc pamiątką dla dokonań Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego). Jeśli więc chodzi o sukcesy, jakie odnosił nasz rząd w promocji teleinformatyki – miejsce 118. Obecność ICT w praktyce rządowej: miejsce 108, wykorzystanie ICT przez rząd w korelacji z wydajnością: miejsce 107. Trudno jednak się dziwić, skoro pod względem priorytetyzacji ICT nasz rząd zajął miejsce 120, a rola ICT w rządowej wizji przyszłości: miejsce 108. Badano 127 krajów.

 

Polski biznes nie wypda niestety wiele lepiej, sumaryczna ocena daje mu 70 miejsce w globalnej stawce. Najlepiej, jak zwykle wypada społeczeństwo, w kategorii indywidualnego wykorzystania ICT lokujemy się na 42 miejscu. Beznadziejnie wypadają instytucje polskiej nauki (GITR potwierdza tezy, jakie zawarlem w swoim raporcie o nauce w Polsce). Pod względem jakości nasze placówki naukowe lokują się na 62 miejscu.

 

Z krajów Unii Europejskiej gorzej tylko wypada Bułgaria, z państw postkomunistycznych liderem, jak zwykle jest Estonia, która zajęła 20 miejsce. Triumfuje Dania, potem Szwecja, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Singapur, Finlandia. Czołówka trzyma się stabilnie, tak jak my uparcie pogrążamy się w strukturalnym zacofaniu. Gdy pierwszy raz, jeszcze za rządów SLD omawiałem wyniki GITR, było ponuro (pierwsze analizy dotyczyły skutków działania rządu AWS). Potem okazało się, że SLD też nie potrafi modernizować państwa, a ocena GITR z najnowszego raportu najlepiej wystawia świadectwo PiS. 

 

Jak widac, dotychczas nie znalazła się w Polsce siła polityczna zdolna do stworzenia wizji modernizacji i jej wdrożenia. Czy obecny rząd zmieni tę sytuację? 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. Czy mieszkańcy krajów z czołówki mają coś takiego jak „Gorzkie żale Project”. A szkoda. Nie samym chlebem człowiek żyje.

  2. a co to ten imić ICT?

  3. @hmmm: już wyjaśniam, ICT=Information and Telecommunications Technologies, po polsku będzie pewno teleinformatyka

  4. czy hm? bedzie synonimem niewiedzy a moze jeszcze czegos hm?

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php