Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

27.04.2008
niedziela

Gerard Labuda, Rozważania nad teorią i historią kultury i cywilizacji

27 kwietnia 2008, niedziela,

labuda_rozwazania.jpgW piątek wpadła mi w ręce najnowsza książka Gerarda Labudy. Znany historyk przygotował pracę zbierającą jego teksty dotyczące rozwoju cywilizacji. Nie przeszedłem jeszcze przez cały opasły tom, zaintrygowała mnie natomiast tematyka rozważań i metoda badawcza. Labuda podchodzi do historii kultury i cywilizacji (poświęcając sporo uwagi naukowemu wyjaśnieniu znaczenia obu tych pojęć i ich ewolucji) jako historii innowacji kulturowych, społecznych, politycznych, technicznych.

W polskiej tradycji to oryginalne podejście, jak zresztą zauważa Labuda, dopiero Encyklopedia PWN z 1974 r. wprowadza nowoczesną definicję innowacji. W efekcie do dzisiaj mamy w Polsce kłopoty z badaniem zjawisk innowacyjności, które traktuje się głównie jako sferę nauki i techniki, dla kultury zostawiając pojęcie twórczości. Tymczasem pojęcia te są nierozerwalne, a innowacyjność dotyczy wszystkich sfer działania człowiek, więcej, jest dla człowieka immanentna, jest o prostu główną siła kulturotwórczą. Stąd prosty wniosek lub przynajmniej hipoteza, że dla rozwoju istotne jest współdziałanie sfer życia i trudno sobie wyobrazić politykę proinnowacyjną, która zaniedbuje kwestie kultury. U nas jednak całkowicie o tym zapomniano, kolejne ekipy rządzące nauką dystansowały się od kultury rozumianej inaczej, niż przedmiot badań.

Pod tym względem refleksje Labudy są niezwykle ożywcze, historyk na potrzeby badań historycznych interpretuje teorię innowacji Josepha Schumpetera ze słynnymi trzema etapami: inwencja – innowacja – naśladowanie (dyfuzja). W takim ujęciu nie może zabraknąć też miejsca dla Gabriela Tarde’a, który jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na dynamikę kreacji i naśladowania (imitacji) dla rozwoju społecznego. Labuda proponuje własny, schemat programu badawczego historii kultury uwzględniający powyższą dynamikę.

Gerard Labuda, Rozważania nad teorią i historią kultury i cywilizacji, Wydawnictwo Poznańskie 2008 r., s. 561

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. ciekawe..ale nic z tego nie zrozumiałam. Czyli dla kogo jest ta nauka dla nauki?A może dla mnie np.?

 2. Rozważania profesora Labudy świetnie uzupełniają ostatnią propozycję Grzegorza Kołodki – Wędrujący świat. Być może w końcu dokona się jakiś przełom w polskiej myśli strategicznej, która zrozumie w kontekście wyzwań globalnych, że parafrazując jeden z tomów „kultura ma znaczenie” w długofalowym procesie rozwojowym.

 3. doh2ols, i tym wpisem pobił Pan Edwina Bendyka kontekstem wyzwań parafrazujących..

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. skończyłem Labudę i myślę, że to jest to czego mi brakowało. od dłuższego czasu pracuję nad pracą w której chce ukazać globalizację jako planetarne [ z uwzględnieniem różnych lokalnych „prędkości”] rozpowszechnienie nowoczesności jako kultury w sensie Labudy [ używam zwrotów: areny/segmenty nowoczesności]. co Pan na to żeby wrócić do takich zapomnianych pojęć jak właśnie kultura, nowoczesność, które pokryły sie patyną?

 6. @h2ols:
  Dzięki za komentarz, proszę dać chwilę – muszę dojechać do końca książki, swój wpis pisałem pod wrażeniem pierwszych rozdziałów. Chętnie jednak wrócę do dyskusji za kilka dni. Pozdrawiam majowo.

 7. ja jestem kulturalna , nowoczesna i / chyba/ nie pokryłam sie patyną. Czy trzeba wracać do pojęć tak popularnych . Przeczytam i też książkę i podzielę uwagami ..Wasz język Panowie to jak symfonia dla K . Kulki.Muszę go zgłębić.

 8. Przypomniał mi się tekst Siemka, – dotyczy on zasadniczo filozofii politycznej – w którym można znaleźć stosowane przez Labudę 3 typy czystego działania w rozumieniu techne: ponos, ergon, poesis:
  http://www.zei.de/download/zei_dp/dp_c46_siemek.pdf

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php