Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

4.07.2008
piątek

Liberte!, nowe pismo liberałów

4 lipca 2008, piątek,

W Sieci odbyła się inauguracja „Liberté!”, redaktorem naczelnym jest Leszek Jażdżewski, a w radzie patronackiej znaleźli się m.in.: Jan Hartman, Janusz Lewandowski, Wojciech Sadurski, Adam Szostkiewicz, Jerzy Szacki, Ireneusz Krzemiński. Pismo chce ożywić poważną refleksję liberalną, w tekście wstępnym „Sen o Polsce” Jażdżewski pisze:

To właśnie poszukiwaniu prawdy przede wszystkim, nawet za cenę ironicznego i autokrytycznego stosunku do własnych aksjomatów, chcemy być wierni, tak by nikt nie mógł uczynić autorom piszącym na łamach „Liberté!” zarzutu, że poglądy przez nas reprezentowane są przejawem koniunkturalizmu. Nie wyśmiewajmy pochopnie, nauczeni dystansu do świata życiowym doświadczeniem, tego, który zamiast bezpiecznie podążać ze stadem, niczym łosoś udający się na tarło uparcie płynie pod prąd. Wolimy być pismem dla nielicznych niż szukać łatwego poklasku. Wierzymy w inteligencję i zmysł krytyczny naszych czytelników. Nie obawiamy się trudnych pytań, lecz banalnych odpowiedzi.

W tekście przebija się szlachetne przekonanie, że polityka może być sferą racjonalnej debaty dla dobra wspólnego. Lepiej chyba jednak nie zapominać także o konfliktowej stronie polityki i lekcjach płynących nie tylko z analiz Locke’a i Milla, ale także Hobbesa. Również szlachetna wizja państwa jako domu wszystkich obywateli w świetle doświadczeń historycznych nie da się utrzymać. Społeczeństwo jest jednak nie tylko wspólnotą racjonalnych jednostek, funkcjonuje w określonym systemie struktur władzy, konfliktów, wyzysku, w którym państwo uczestniczy jako aktywny aktor (społeczeństwo wiedzy i kapitalizm kognitywny to problem, z jakim liberałowie muszą się poważnie zmierzyć, nie wystarczy użyć starych formuł o ludziach pracowitych i pasożytach żyjących na koszt, tych co pracują).

W pierwszym numerze wiele tekstów budujących fundament pisma. Życzę powodzenia, a redaktorowi naczelnemu, by nie zabrakło mu szlachetnego uporu, z jakim nieustannie realizuje swoje projekty.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 11

Dodaj komentarz »
 1. A gdzie link?

 2. @yari:
  już jest, pozdrawiam.

 3. Widzę, że powstaje prawdziwie liberalne (inne niż rzekoma ideologia PO) pismo. To dobrze, bo właściwie trudno było do tej pory znaleźć taki odpowiednik „Liberte!”, najwyżej „Najwyższy czas!” (tzw. konserwatywny liberalizm), ale poziom życzliwośc jej czytelników dla ludzi o innych poglądach skutecznie zniechęca do lektury.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jakoś nie jestem przekonany do tej idei czasopisma – wydawania kompleksu tekstów co jakiś czas. W Internecie raczej się to nie sprawdza, a już na pewno nie zachęca do dyskusji.

 6. Czy nowe pismo liberałów będzie w stanie przełamać ich tezę,że kłamstwo jest czynnikiem rozwoju intelektualnego człowieka i stanowi bazę dla skutecznego sposobu uprawiania polityki?!

 7. Podobno Madame Pelagia Palej nie widzi już świetlanych rokowań dla liberałów w Polsce.

 8. Pismo potwornie upartyjnione. Niestety całkiem niezła rada programowa firmuje swoimi nazwiskami artykuły w większości młodych (i naiwnych) działaczy nieboszczki UW/PD. Jakoś nie wiem dlaczego naiwność u młodego liberała dużo bardziej mnie drażni niż u młodego konserwatysty czy socjalisty.

 9. ostatnie wydanie pisma zawiera artykuły poruszające ważne tematy. Zatrudnianie dzieci do pracy i żebrania… Takich publikacji powinno być więcej. To straszne że tolerowany jest ten proceder przez instytucje i ludzi którzy w swoim statucie mają za cel pomagania dzieciom. Nie wspomnę już o zwykłych obywatelach…Inny ważny temat który często gości na łamach pisma to ochrona środowiska. Prawdę mówiąc /pisząc/ zastanawia mnie że tak na serio nikogo to nie obchodzi… Nigdzie nie widzę chociażby przysłowiowej jaskółki aby coś zwiastowało jakiekolwiek działania w tym kierunku. Bardzo się cieszę że jest ktoś kto się tym tematem zajmuje na co dzień. A tak na marginesie , czy Pan nie powinien zaprosić na swojego bloga trochę szalonych zapaleńców aby weselej temat potraktować? Wiem że to poważna sprawa ale może trzeba zrobić fikołka żeby popatrzyli w tę stronę.. pozdrawiam

 10. nowy egzemplarz Polityki przeczytałam , Rozmowa interesująca. . i co dalej . Jak kopcili z kominów tak kopcą./. jak to się u nas mówi./ Swoją drogą ciekawe jaki ma Pan i Iq?..

 11. ciekawe wywiady z osobami zajmującymi się problemami globalnymi. Mam pewną obawę czy aby Pan nie zaginął gdzieś na Antarktydzie sprawdzając czy lód tam jest obecny, nie wspomnę o niedżwiedziach..polarnych / ponoć pływają do Islndii czy Irlandii. Sam Pan widzi. Nic nie wiem..

 12. czyzby Pan zrezygnował z pisania na blogu?. W kazdym razie , obiecuję nie pisać swoich grafomaniskich komentarzy na blogach polityki. Pozdrawiam, czytelniczka..

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php