Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

31.01.2009
sobota

Paryż, „Sześć miliardów Innych”

31 stycznia 2009, sobota,

Do Paryża dotarłem nazajutrz po „greve national”, czyli strajku narodowym który ogarnął Francję 29 stycznia. Każdy naród ma swoje powody, by nie pracować – my urządzamy święta i „mostkujemy” je z innymi dniami wolnymi, by mieć czas na grilla. Francuzi lubią zaś zbiorowo wyrażać niezadowolenie ze stanu spraw urządzając strajki i manifestacje przyciągające setki tysięcy ludzi (jeśli patrzeć tylko na Paryż).
W piątek po strajku metropolia tętniła już jednak pełnią życia. W Grand Palais zobaczyć można doskonałe wystawy: „Picasso et les maitres” (czekam na swoją kolejkę – rezerwację mam na 5 rano w niedzielę) i „6 milliards d’Autres” (6 miliardów innych). „Sześć miliardów innych” to projekt realizowany przez Yanna Arhusa-Bertranda, Sibylle d’Orgeval i Bapiste’a Rouget-Luchaire’a. W jego ramach sześciu reporterów objechało 75 krajów i przeprowadziło 5 tys. wywiadów zadając swoim rozmówcom ten sam zestaw pytań. Powstała wielka wideo-mozaika ludzkich losów i ludzkich wrażliwości.
Świetnie zorganizowana wystawa pozwala doskonale wniknąć w ten nurt różnorodności. Opowieści o miłości, wojnie, śmierci, wygnaniu, płaczu, nadziei słyszane z ust tak wielu ludzi robią niezwykłe wrażenie, ekspozycja wywołuje duże emocje jest jednocześnie zupełnie niesentymentalna.
Autorzy projektu zapraszają do współudziału na swojej witrynie: www.6milliardsdautres.org. Poniżej klip-impresja z wystawy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Całkiem niedawno na kanale Planet można było obejrzeć dokument „6 miliardów innych”, który jak sądzę jest zmontowaną linearną wersją owej wystawy. A może było na odwrót. W każdym razie bardzo polecam, być może zostanie jeszcze wyemitowany.

  2. Forum dyskusyjno-informacyjne dedykowane Polakom żyjącym we Francji i poświęcone zagadnieniom dotyczącym pracy we Francji, począwszy od informacji prawnych, poprzez wskazówki ułatwiające znalezienie pracy, po oferty pracy prosto od firm francuskich z wszystkich regionów Francji, jak również aktualne oferty zatrudnienia zamieszczone w internecie. Ponadto użytkownik ma możliwość zapoznania się z aktualnościami dotyczącymi rynku pracy, zmianami przepisów prawa, jak również ciekawostkami w tym temacie oraz adresy francuskich instytucji odpowiedzialnych za nadzór firm pod kątem przestrzegania prawa pracy. Forum zawiera również posty osób niedawno przybyłych do Francji i poszukujących zatrudnienia.

    http://www.ifrancja.fr

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php