Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

14.02.2009
sobota

Maciej Gdula, Trzy dyskursy miłosne

14 lutego 2009, sobota,

Tytuł zapowiada, że lekko nie będzie. O miłości, lecz okiem socjologa. Miłość, jak przekonywał Niklas Luhmann, jest jednym z najsilniejszych mediów – jeśli medium rozumiemy jako „urządzenie” służące do zmniejszenia nieprawdopodobieństwa zaistnienia relacji. Bo to, że wchodzimy w relacje z innymi nie jest w wcale takie oczywiste, człowiek jak każde zwierzę raczej unika kontaktów z obcymi. Miłość jednak tę barierę obniża radykalnie i nawet najbardziej nieprawdopodobne związki są możliwe, o czym pisze od samego początku literatura.

Co jednak dalej, gdy więź już nawiązuje i trwa. Co ludzie robią z miłością? Jakie stosują strategie jej podtrzymywania, rozwiązywania problemów? Tu w relacje intymne aktywnie wkracza społeczeństwo z całą aparaturą, kulturową i instytucjonalną, tworzącą infrastrukturę miłości. Poradnictwo, specjalne kody promowane w kulturze popularnej tworzące oczekiwane obrazy zachowań miłosnych.

Maciej analizuje trzy dyskursy miłosne, jakie można wyodrębnić analizując współczesną społeczną infrastrukturę miłosną (choćby czytając poradniki): utopijny, utylitarny, tradycyjny. Co się za tymi hasłami kryje, wyjaśnia książka oraz sam autor w rozmowie z Romanem Kurkiewiczem w TokFM (audycja z 18 stycznia 2009). Książkę gorąco, nie tylko z okazji Walentynek, polecam.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. vitam w mrożny poranek! Zabawne zdjęcie Pan umieścił w swojej biografii. Poczucie humoru to podstawa w obecnych czasach. Co do książki o miłości czy też wzajemnych relacji to podstawową ich cechą powinna być tolerancja i wyrozumiałość. Z perspektywy czasu a także obserwacji otoczenia stwierdzam, że miłość dla większości ludzi jest wszystkim tylko nie tym co dla człowieka najważniejsze, Poczuciem bezpieczeństwa i wolnością. Pozdrawiam.

  2. gorzej jeśli mamy do czynienia z zachodzącą sprzecznością pomiędzy bezpieczeństwem a wolnością…

  3. a tak @wyyy. taki tygrysek np. jest bezpieczniejszy w klatce bo go nie ustrzelą a i dla nas, bo nie odgryzie głowy..

  4. i tak oto znowu mogę stwierdzić ze smutkiem że z tygrysa zrobiono kota a z prosiaczka g.. gartuluję wyobrażni. To nie do Pana a tylko sobie, po Tłustowo Czwartkowo.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php